Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimGeleceğin yazılımcıları projelerini sergiledi

Geleceğin yazılımcıları projelerini sergiledi

Türkiye’nin teknoloji alanında gelişimini ivmelendirmek gayesiyle Cumhurbaşkanlığı’nın birinci 100 günlük İcraat Programı çerçevesinde 81 vilayet ile birlikte Gümüşhane’de de kurulan Deneyap Teknoloji Atölyesi’nde eğitim gören geleceğin yazılımcısı öğrencilerin Ekim ayında başlayan eğitimleri sona erdi.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında kentte eğitim gören 180 öğrenci, 3 yıl sürecek eğitimlerin birinci yılında temel teknoloji yetkinlikleri, özel ilgi alanlarında derinleşme ve proje üretme kabiliyeti elde etme noktasında eğitimler gördü. Tasarım-Üretim ve Robotik-Kodlama alanında tamamlanan eğitimler sonucunda öğrenciler tarafından hazırlanan robot setleri ve projeleri sergilendi.

Şinasi Kaya: Geleceğin Yazılımcıları Projelerini Sergiledi 1

“Gençlerimiz yerli ve ulusal teknoloji atılımları noktasında üzerlerine düşeni yapacak”
Yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi veren Gümüşhane Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Mücahit Atalay, “180 tane öğrencimiz bu 36 aylık eğitim programını almaya hak kazandı. Bununla birlikte uzman eğitimcilerimizle birlikte bu 36 aylık eğitim sürecinin birinci yılını tamamlamış oldular. Bugün de tasarladıkları, ortaya koydukları eserleri sergileme fırsatı buldular. Bilhassa ülkemizde tasarım, yazılım ve kodlama noktasında atılan adımların çok değerli adımlar olduğunu görüyoruz. Ümit ediyoruz ki burada yetişen yavrularımız bilhassa güçlü ve büyük Türkiye’nin yerli ve ulusal teknoloji atılımları noktasında üzerlerine düşenleri yapacaklar” sözlerini kullandı.

Şinasi Kaya: Geleceğin Yazılımcıları Projelerini Sergiledi 3

Hedefinin yazılım mühendisliği olduğunu söyleyen Evanur Taşdelen, “Dene yapa bu devrin başında başladım. Yaklaşık 1 yıldır Deneyap’tayız, bu ikinci standımız kodlama ile ilgili bir stant yapıyoruz. Bunlar bizim açımızdan çok âlâ zira ileride üniversiteye gittiğimizde yaşıtlarımızdan bir adım önde olacağız. Benim gayem yazılım mühendisliği” dedi.

Şinasi Kaya: Geleceğin Yazılımcıları Projelerini Sergiledi 5

Deneyap atölyesi ile birlikte kendisini çok geliştirdiğini söz eden Ebrar Kullukçu da, ”Ben kendimi geliştirip yazılımı mesleğim haline getirmek istiyorum. Bilgisayar mühendisliği yada yazılım okumak istiyorum. Bizim yazılım noktasındaki bütün gereksinimlerimiz karşılanıyor, bize özel bilgisayar tahsis ediyorlar, uygulamalarımızı yapıyoruz. Ben yazılım konusunda kendimi çok geliştirdim” diye konuştu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar