Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaBilimGM, hidrojen yakıt hücreli taşınabilir jeneratörleriyle askeri kamplara güç sağlayacak

GM, hidrojen yakıt hücreli taşınabilir jeneratörleriyle askeri kamplara güç sağlayacak

İnanç Can Çekmez: Gm, Hidrojen Yakıt Hücreli Taşınabilir Jeneratörleriyle Askeri Kamplara Güç Sağlayacak 1

General Motors(GM), HYDROTEC yakıt hücresi teknolojisinin yeni ticari uygulamalarını duyurdu. Şirket, gelecekte hidrojenden elektrik ürettiği sistemle ağır hizmet kamyonlarından havacılık ve lokomotiflere kadar bir çok alanda hizmet sunmayı hedefliyor.

Şirket, uygulanabilirliği artırmak istiyor

GM, üç farklı yeni kullanım alanında 2. Nesil HYDROTEC yakıt hücreli ‘güç küplerine’ yer verecek. Şirketin güç küpleri adını verdiği jeneratörlerden her biri 300 ayrı hidrojen yakıt hücresinden oluşuyor. Hidrojenle çalışan jeneratörlerin gelecekte konutlarda kullanım için versiyonlarının üretilmesi planlansa da başlangıçta yalnızca ticari ve askeri müşterilere satılacak.

İnanç Can Çekmez: Gm, Hidrojen Yakıt Hücreli Taşınabilir Jeneratörleriyle Askeri Kamplara Güç Sağlayacak 3

Şirketin Mobil Güç Jeneratörü (MPG), kalıcı şarj noktaları oluşturulmadan elektrikli araçlarda hızlı şarj için kullanılabileceği gibi bir palet sistemiyle beraber askeri kamplara ve tesislere sessiz ve verimli bir şekilde güç sağlamak için de kullanılabilecek.

EMPOWER hızlı şarj sisteminin ise büyük altyapı iyileştirmelerine ihtiyaç duyulmadan perakende akaryakıt istasyonlarında elektrikli araçlar için DC hızlı şarj noktası olarak kullanılması amaçlanıyor.

İnanç Can Çekmez: Gm, Hidrojen Yakıt Hücreli Taşınabilir Jeneratörleriyle Askeri Kamplara Güç Sağlayacak 5

Şirket, jeneratörleri farklı kullanımlara uygun olacak şekilde farklı boyutlarda üreteceklerini belirtti. Jeneratörler, 60kW ile 600kW arasında değişen güç üretebilecek. İçten yanmalı motorlu jeneratörlere kıyasla daha sesiz çalışıyorlar ve daha az ısı yayıyorlar.

GM’nin hidrojenden elektrik enerjisi ürettiği jeneratörleri gelecekte şantiyelerde, binalarda, film setlerinde, veri merkezlerinde, açık hava konserlerinde ve festivallerde gaz ve dizel yakıtlı jeneratörlere büyük bir alternatif oluşturacak.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar