Perşembe, Haziran 13, 2024
Ana SayfaMobilGoogle, artırılmış gerçeklik gözlüğünü 2024'te piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Google, artırılmış gerçeklik gözlüğünü 2024’te piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Google, Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünü 2024'Te Piyasaya Sürmeye Hazırlanıyor 1

Google, dahili olarak Project Iris olarak adlandırılan bir AR(artırılmış gerçeklik) gözlüğü üzerinde çalışmalar yürütüyor. Yaklaşık 300 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirilen AR gözlüğünün, 2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Google’dan AR gözlüğü hamlesi

Birçok şirket, sanal gerçeklik(VR), artırılmış gerçeklik(AR), karma gerçeklik(MR) ve genişletilmiş gerçeklik(XR) odaklı ürünler geliştiriyor. Ortaya çıkan yeni bilgiler Google’ın da rekabette elini güçlü tutmak istediğini gösteriyor.

The Verge’ün projeyi bilen iki kişi tarafından edindiği bilgilere göre Google, bir AR gözlüğü müşterilerine sunmaya hazırlanıyor. Project Iris adıyla yürütülen çalışmalarda Pixel ekibinin bazı üyeleri de dahil olmak üzere yaklaşık 300 kişinin çalıştığı belirtiliyor. Projeyi, Project Starline‘ı da yöneten Clay Bavor denetliyor ve direkt olarak şirketin CEO’su Sundar Pichai’ye rapor veriyor.

Edinilen bilgiler doğrultusunda Google’ın gözlüğünde mevcut AR gözlüklerinden daha sürükleyici, karma gerçeklik deneyimi sunması için dışa bakan kameralara yer verilecek.

San Francisco’da bir tesiste geliştirilen ilk prototiplerin kayak gözlüğüne benzediği söyleniyor. Google‘ın yeni AR gözlüğü projesi olan Project Iris üzerinde yoğun çalışmalar sergileyerek gözlüğü vaktinde sunmayı planladığı belirtiliyor.

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar