Cuma, Eylül 29, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle Chrome için kritik bir karar alındı! Herşey değişecek!

Google Chrome için kritik bir karar alındı! Herşey değişecek!

Çözüm, mevcut Chrome OS tabanlı tarayıcının yerini alacak, Lacros isimli yeni-ish bağımsız bir Linux tabanlı tarayıcı üzere görünüyor. Chromebook’lar Hakkında’ya nazaran Lacros, prime time için neredeyse hazır.

Bu neden değerli? Halihazırda, tarayıcıda rastgele bir değişiklik yapmak için tam bir Chrome OS güncellemesine gereksiniminiz var. Bu, tarayıcı yamaları yayınlamanın en tesirli yolu değil ve bu nedenle yıllardır süren bir ayrıştırma tahlili arayışı vardı. Ek olarak, eski Chromebook’lar sistem güncellemelerine erişimi kaybedecek ve bu nedenle bu taşıma, potansiyel olarak bu makineleri daha inançlı hale getirebilir.

Google Chrome için kritik bir karar alındı! Herşey değişecek!

Lacros’u şu an zati kullanabilirsiniz, fakat yerleşik Chrome tarayıcıyla birlikte başlatmak için biraz teknik bilgi gerektiriyor. Chromebook’lar hakkında, Lacros’un Chromebook’lar için varsayılan tarayıcı olarak piyasaya sürülmek üzere ayarlandığını ve potansiyel olarak mevcut tarayıcıyı büsbütün ortadan kaldırdığını gösteren birtakım küçük kod değişiklikleri bulundu. Bu, yeni Chromebook’ların kutudan çıkar çıkmaz tarayıcı olarak Lacros’u kullanacağı ve işletim sistemini dahil etmeden tarayıcıya özel yamalara ve güncellemelere müsaade vereceği manasına geliyor.

Ayrıca, bu değişiklikler çok yakında gelecek üzere görünüyor. Tüm noktalar, bir sonraki sistem güncellemesi olan Chrome OS 116’nın Lacros’u ana akım haline getireceğini gösteriyor. Chrome OS güncellemeleri yaklaşık ayda bir, yani muhtemelen Ağustos sonu yahut eylül başında gerçekleşiyor. Sistem güncellemesinin Lacros’u varsayılan tarayıcı yapıp yapmayacağı yahut sırf varsayılan tarayıcı yerine Lacros’u kullanma kısıtlamalarını kaldırıp kaldırmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar