Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle, Chrome’un kilit simgesini değiştirdi: Pekala ancak neden?

Google, Chrome’un kilit simgesini değiştirdi: Pekala ancak neden?

İnanç Can Çekmez: Google, Chrome’un Kilit Simgesini Değiştirdi: Pekala Ancak Neden? 1 Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız bir internet sitesine girdiğinizde URL kısmının en sol tarafında bir kilit simgesi görmüşsünüzdür. Google’a nazaran birden fazla kullanıcı bu kilit simgesinin ne olduğunu ve ne manaya geldiğini bilmiyor. Bu nedenle Google artık Chrome’da adres çubuğunun yanındaki kilit simgesini aşağıda gördüğünüz “ayar” simgesinin bir varyantıyla değiştirmeyi planlıyor.

Elveda kilit simgesi

İnanç Can Çekmez: Google, Chrome’un Kilit Simgesini Değiştirdi: Pekala Ancak Neden? 3 Google’ın araştırmasına nazaran, kullanıcıların sadece yüzde 11’i bunun HTTPS şifrelemesini söz ettiğini biliyor. Öbürleri ise bunun sitenin güvenilir olduğu manasına geldiğini düşünüyor. Meğer bu bir yanlış anlaşılma çünkü kimlik avı siteleri bile bu teknolojiyi kendi sitelerinde kullanabiliyor. Google, ayar simgesinin güvenilirlik manasına gelmediğini söylüyor. Bunun yerine, güvenliğin varsayılan durum olduğunu işaret ediyor. Ayrıyeten tıklamaya davet ederek site denetimlerini kullanmanızı daha kolay hale getiriyor. Şirkete nazaran pek çok kişi kilide tıklayabileceklerinin farkında bile değil.
İnanç Can Çekmez: Google, Chrome’un Kilit Simgesini Değiştirdi: Pekala Ancak Neden? 5 Birçok kullanıcı, Eylül ayının başlarında gelmesi planlanan Android ve masaüstündeki Chrome 117’de yeni simgeyi görecek. iOS için Chrome’da simgeye dokunamayacağınız için Google, Apple’ın taşınabilir platformlarında simgeyi büsbütün kaldırıyor. Açıkçası kilit simgesinin değiştirilmesi gecikmeli bir karar ve Google’ın da dediği üzere uydurma bir güvenlik hissi yaratıyor. Bazen belge kayıtlarını temsil etmek için kullanılan disket simgesi üzere, kilit de öteki bir çağdan kalma bir kalıntı pozisyonunda.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar