Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaMobilGoogle'dan Samsung'a büyük jest!

Google’dan Samsung’a büyük jest!

Google, yıllık I/O Geliştirici konferansında, Ultra HDR isminde yeni bir görüntüleme formatını tanıttı. Bu format, fotoğrafların geriye dönük olarak JPEG formatında yakalanmasını sağlayacak, ancak 8 bitin üzerinde bir dinamik aralık sunacak. Bu sayede, telefonlar, gölgelerde ve detaylarda daha fazla ayrıntı yakalayan fotoğraflar çekebilecek. Lakin bu özellikten yararlanabilmek için telefonunuzun Ultra HDR formatında fotoğraf çekebilir olması ve sonucu aygıtta görüntüleyebilir olması gerekiyor.

Bu duyurunun akabinde birçok Vivo ve Samsung Galaxy kullanıcısı, Ultra HDR’nin gelecekteki bir güncelleme ile telefonlarına ve tabletlerine gelip gelmeyeceğini merak etmeye başladı. Samsung’un resmi forum moderatörü, bu bahiste kimi bilgiler paylaştı.

Ultra HDR özelliği, bir telefonun imajları ve görüntüleri HDR formatında yakalamasını ve birebir dinamik aralığı HDR uyumlu bir ekranda görüntülemesini gerektiriyor. Pek çok telefon kamerası esasen HDR’yi desteklerken, düşük fiyatlı segmentteki ekranlar sahiden HDR uyumlu değil. Bu yüzden bu özelliğin yalnızca orta ve üst seviye aygıtlara has olması mümkün görünüyor.

Samsung Galaxy A serisi kimi telefonlar, tüm yeni Galaxy Note, Galaxy S ve Galaxy Z serileri, HDR içeriğini görüntüleyebilen ekranlara sahip. Bu nedenle, muhtemelen yalnızca bu aygıtlar, Android 14’ün Ultra HDR özelliğini destekleyecek. Lakin Samsung, bu mevzuda şimdi bir açıklama yapmadı. İlerleyen vakitlerde bu yılın OneUI 6 beta güncellemesinin yayınlanması ile hususla ilgili bir duyuru yapabilirler.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar