Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaBilimGözler NASA'da! OSIRIS-REx'in keşfi Çarşamba günü açıklanacak!

Gözler NASA’da! OSIRIS-REx’in keşfi Çarşamba günü açıklanacak!

Açıklamanın canlı yayını 11 Ekim Çarşamba günü saat 11:00’e ayarlandı. Dünya’ya yakın asteroit “Bennu”nun yüzeyinden alınan kayalar ve tozları içeren kapsül, 11 Ekim’de Utah çölündeki Savunma Bakanlığı eğitim alanına indi. 24 Eylül ve bilim insanları o vakitten beri birinci tahlillerini yapmak için çalışıyorlar.

OSIRIS-REx, örneğini 2020 yılında Bennu’dan aldı ve sonraki bir buçuk yıl boyunca asteroidi üstten gözlemleyerek geçirdi ve akabinde Mayıs 2021’de Dünya’ya yanlışsız yola çıktı. NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde açılmak üzere Houston, Teksas’a getirildi. Öte yandan OSIRIS-REx hala uzayda ve şu anda yeni bir misyon ismi olan OSIRIS-APEX altında Apophis isimli bir asteroide hakikat ilerliyor.

Gözler NASA’da! OSIRIS-REx’in keşfi Çarşamba günü açıklanacak!

Bennu asteroitinin yaşının 4,5 milyar yıldan fazla olduğu kestirim ediliyor; bu, içindeki gereçlerin güneş sisteminin oluşumuna ve ömrün yapı taşlarının Dünya’ya nasıl ulaştığına dair ipuçları tutabileceği manasına geliyor. Ve bilim adamlarını sevindiren bir halde, misyon herkesin beklediğinden daha fazla gereç ele geçirmeyi başardı. NASA’nın OSIRIS-REx kürasyon başkanı yardımcısı Christopher Sneadr, “En yeterli ‘sorun’, çok fazla malzemenin olması ve bunları toplamanın beklediğimizden daha uzun sürmesi” dedi. Canlı yayının yaklaşmasıyla birlikte, bu gereçte şu ana kadar neler buldukları hakkında yakında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar