Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimGüneş sistemimizin birinci dörtlü asteroit sistemi keşfedildi!

Güneş sistemimizin birinci dörtlü asteroit sistemi keşfedildi!

İnanç Can Çekmez: Güneş sistemimizin birinci dörtlü asteroit sistemi keşfedildi! 1

Gökbilimciler, şimdiye kadar bilinen ilk dörtlü asteroit sistemini gözlemlediler. Asteroit 130 Elektra olarak bilinen ve 19. yüzyılda keşfedilen asteroitin etrafında iki uydu bulunduğunu düşünülüyordu ancak yeni çalışmalar etrafında üç uydu bulunduğunu ve kendisiyle beraber bunun ilk dörtlü asteroit sistemi olduğu keşfedildi.

İlk dörtlü asteroit sistemi, bir algoritmayla keşfedildi

Asteroitler çoğunlukla uzayda tek olarak yer alırlar ancak bazı durumlarda kütle çekimsel olarak çift halinde yer aldıkları da gözlemlendi. Şimdiye kadar çok azı ise büyük bir asteroitin etrafında dönen iki uyduyla beraber üçlü asteroit sistemleri olduğu keşfedildi. Bunlardan birisi de Elektra’ydı ve o da etrafındaki iki uyduyla beraber Güneş’in etrafında dönüyorlardı.

Tayland ve Fransa’dan bir ekip, Elektra’nın etrafında 2 değil 3 uydu olduğunu gözlemledi ve bu durum Elektra’yı bilinen ilk dörtlü asteroit sistemi haline getirdi. 1873 yılında keşfedilen Elektra yaklaşık 200 km’lik çapa sahip ve 2003 yılında Elektra’ya 1300 km mesafede her beş günde bir etrafında dönen bir uydusu olduğu tespit edildi. Gözlemlenen ilk uydu 6 km çapındaydı. Yıl 2014 olduğunda gökbilimciler yörüngede bir uydu daha olduğunu belirttiler. Elektra’nın ikinci uydusu her 1.2 günde 500 km’lik bir yörüngeyi tamamlayan 2 km’lik daha küçük bir uyduydu.

Yeni keşfedilen ve Elektra‘yı bilinen ilk dörtlü asteroit sistemi statüsüne getiren üçüncü uydu, yalnızca 16 saatte yörüngesini tamamlıyor.

Yeni uydu aslında yeni sağlanan görüntülerle bulunmadı. Üçüncü uyduyu açığa çıkaran Dr. Anthony Berdeu‘nun geliştirdiği bir algoritma oldu. Berdeu, ana asteroitten gelen ışığın parlamasını azaltan ve onu görüntüden kaldırarak daha soluk nesnelerin görünür hale gelmesine izin veren algoritmasıyla 2014 yılında ikinci uydunun keşfedildiği görüntüleri inceledi. İki farklı veri kümesini inceleyen Berdeu ve diğer gökbilimciler üçüncü uydunun varlığını buldular.

Ay’a çarpacak roket parçası, Falcon 9’a ait değil

4 gün önce eklendi

Gökbilimciler, ilk dörtlü asteroit sistemini keşfetmiş olsalar da bu sayının artabileceğini belirtiyorlar. Ekip, geliştirilen algoritmayla diğer asteroitleri ve güneş sistemi nesnelerini görüntüleyebileceklerini ve potansiyel olarak diğer gizli uyduları bulabileceklerini söylüyorlar.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • İlk dörtlü asteroit sistemi keşfedildi

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar