Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaBilimGüneş yıllar içerisinde renk değiştirerek sarısını kaybetti mi? Ya da Güneş gerçekte...

Güneş yıllar içerisinde renk değiştirerek sarısını kaybetti mi? Ya da Güneş gerçekte ne renk?

Son vakitlerde internet üzerinde başlayan yeni bir tartışma, insanların Güneş’in son birkaç on yıl içerisinde renk değiştirdiğine inandığını öneriyor. Duruma şaşıran kimi Twitter kullanıcıları bir mesaj dizisinde, insanlar Güneş’in evvelce sarı, artık ise beyaz olduğuna inandıklarını sav ettiler.

Bir Twitter kullanıcısı, “20’li yaşlarındaki birine, ben çocukken güneşin sarı olduğunu söylüyorum ve gülüyor” diye yazdı: “Sarı bir güneşi en son Teletubbies’de gördüğünü söylüyor. İşte şu anda güneş. Beyaz ve garip bir biçime sahip. Senin bulunduğun yerde nasıl görünüyor?

Aslına bakarsanız bu fikir yeni değil ve yıllardır komplo teorilerine husus oluyor.

Güneş’in rengi yıllar içerisinde değişti mi?

Yazar ve sinema imalcisi Jay Weidner, 2017 yılında “Güneş evvelden sarıydı. Tamam mı? Güneş artık sarı değil. Artık beyaz” dedi ve ekledi: “Ve bunu sana söyleyecek kadar yaşlıyım, evvelce sarıydı ve benim yaşımdaki herkes sana Güneş’in mutlaka sarı olduğunu söyleyecektir.

Peki Güneş gerçekte ne renktir? Eski NASA astronotu Scott Kelly’nin de doğruladığı üzere, şayet Güneş’e atmosferin üzerinden bakarsanız, beyaz görünüyor.

Bunun nedeni, Güneş’in görünür spektrumdaki tüm renkler de dahil olmak üzere tüm dalga uzunluklarını içeren ışık yaymasıdır ve tüm renkleri içeren ışıkları beyaz olarak algılarız. Lakin, Güneş atmosferimize çarptığında, mavi spektrumdaki ışık kırmızı ışıktan daha verimli bir halde dağılır. Bu yüzden beyaz ışığın mavi kısmının daha az kısmının gözbebeklerimize ulaşması sebebiyle, Güneş’i hafif sarıya boyanmış üzere algılarız. Örneğin gün doğumu ve gün batımı üzere ışığın daha fazla atmosferden geçmesi gereken vakitlerde, mavi ışık daha fazla dağılır ve bu da güneşin daha sarı yahut kırmızı görünmesine neden olur.

Benzer bir formda, Güneş tam üzerinizdeyken ışığın daha az atmosferden geçmesi gerektiğinden ötürü, ışığın mavi kısmının göreli olarak daha az kısmı dağılacak ve ışık daha beyaz görünecektir.

Çocukken Güneş’in daha sarı olduğu inancı, nostaljiye, olağan bir gün yerine hoş bir gün batımını hatırlama eğilimine yahut bir Twitter kullanıcısının da önerdiği üzere, gençken hava kirliliğinin daha yüksek olması üzere nedenlere bağlı olabilir.

Dahası, bilgili bireyler, cümbüş için işleri nitekim karıştırmak amacıyla Güneşimizin yeşil olduğunu da sav edebilirler.

NASA’nın 2017 tutulmasından evvel açıkladığı üzere “Aslında, güneş radyodan gama ışınına kadar tüm dalga uzunluklarında güç yayar. Lakin, gücünün birçoklarını mavi-yeşil ışığa yakın olan 500 nm civarında yayar. Yani Güneş’in mavi-yeşil bir renkte olduğu söylenebilir!

Yine de, Güneş yalnızca mavi-yeşil değil, tüm dalga uzunluklarını yaydığından, bu spektrum gözbebeklerimize çarptığında onu hala beyaz olarak görürüz.

Sonuçta ortaya çıkansa şu oluyor: Geçen yıllar içerisinde Güneş’in sarı rengini kaybetmediğine emin olabilirsiniz…

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar