Pazar, Nisan 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimGüneş’e en yakın gezegen olan Merkür'ü daha evvel hiç bu kadar ayrıntılı...

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür’ü daha evvel hiç bu kadar ayrıntılı görmemiştik

Güneş Sistemi’ndeki en küçük gezegen olan Merkür, konumu sebebiyle bugüne kadar detaylı şekilde görüntülenemediği için büyük bir gizeme sahipti. Ancak bu sır perdesi, BepiColombo uzay aracı sayesinde artık aralanıyor.

Güneş’e en yakın gezegen konumunda olan Merkür, Güneş Sistemimizin en hızlı gezegeni olma özelliği de gösteriyor. Güneş etrafındaki turunu sadece 88 günde tamamlayan gezegen, böylece bizim zamanımıza göre 1 yılını yalnızca 88 günde tamamlıyor. Yani Merkür’ün 4 yılı, Dünya’nın yaklaşık olarak 1 yılına eşit.

Uzay keşif aracı BepiColombo, Merkür’ü yakından görüntüleyerek uzay görevinde yeni bir kilometre taşını geride bırakmayı başarmış durumda. Merkür çevresine olan 2’inci uçuşunda bu defa gezegene çok fazla yaklaşma imkanı bulan BepiColombo, hemen aşağıda görebileceğiniz fotoğrafta Merkür’ün kraterlerle dolu yüzeyini resmetmeyi başarmış.

Meral Erden: Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür'ü daha evvel hiç bu kadar ayrıntılı görmemiştik 1

Avrupa Uzay Ajansı ve Japon uzay ajansı JAXA’nın ortak projesi olan BepiColombo’nun bu ilk başarısı değil. Daha önce de 2020 yılının sonlarında Venüs’ten çarpıcı fotoğraflar gönderen BepiColombo’nun çektiği Merkür fotoğrafı, araştırmacılar tarafından burada da detaylı şekilde analiz edilmiş durumda.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar