Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaBilimGüney Afrika’da görüntülenen 2 başlı yılan, görenleri şaşırtıyor

Güney Afrika’da görüntülenen 2 başlı yılan, görenleri şaşırtıyor

İki başlı yılanlar aslında duyulmamış bir durum değil, ancak doğada oldukça nadir gözlemlenebiliyorlar. Resmi olarak bisefali olarak bilinen bu durum, genellikle ikizlerin yumurtada birbirlerinden ayrılamaması sonucu ortaya çıkıyor ve her 10 bin yılan doğumunun 1’inde meydana geldiği düşünülüyor. Bununla birlikte bu olağan dışı yılanların hayatta kalma oranının çok düşük olduğu biliniyor ve nadirlikleri de buradan kaynaklanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Afrika’da Görüntülenen 2 Başlı Yılan, Görenleri Şaşırtıyor 1

Oldukça nadir görülen çift başlı yılanlardan biri, şimdi Güney Afrika’da görüntülendi. Uzmanlık alanı yılanlar olan vahşi doğa belgeselcisi Nick Evans tarafından Güney Afrika’nın Ndwedwe kentinde görüntülenen bu çift başlı yılan, tuhaf görüntüsüyle bir hayli ilgi çekici.

Evans, çift başlı yılanın Güney Kahverengi Yumurta Yiyici (Dasypeltis inornata) olduğunu söylerken, bu türün boylarının erişkin dönemde ortalama 75 cm’ye erişebildiğini ifade ediyor. Görüntülenen bu yılanın boyu ise 30 santimetre; yani şimdilik gençlik döneminde.

Ulaş Utku Bozdoğan: Güney Afrika’da Görüntülenen 2 Başlı Yılan, Görenleri Şaşırtıyor 3

Bu tür yılanların çift başlı olmaları sebebiyle yön tayini konusunda sorun yaşadıklarını da söyleyen Evans, türün yumurta ile beslendiğini ve tek oturuşta birkaç yumurta yutabildiklerini belirtiyor. Bütün olarak yutulan yumurtaların kabukları, daha sonra yılan tarafından kusuluyor.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar