Pazartesi, Aralık 11, 2023
Ana SayfaMobilHuawei, Apple ve Vivo’dan pazar hissesini geri almaya başladı

Huawei, Apple ve Vivo’dan pazar hissesini geri almaya başladı

Çin’in yükselen orta sınıf demografisindeki akıllı telefon tercihlerine ışık tutan QuestMobile’in son raporu, 5000 yuan (685$) üzeri fiyatlandırılmış üst segment aygıtlar ortasındaki seçimleri öne çıkarıyor. Bu segmentte Huawei, değerli bir %30’luk pazar hissesiyle tercih edilen marka olarak dikkat çekiyor. Apple, %25’lik pazar hissesiyle bu demografide Huawei’nin çabucak akabinde geliyor. Vivo ise, son yıllarda yüksek segmentteki eserlerinin artan popülerliğiyle %15,2’lik bir hisseye sahip.

Huawei’nin üst segment akıllı telefon piyasasındaki seyahati, tarihi evrimiyle tanımlanıyor. Birinci olarak Kirin K3V2 işlemci ile piyasaya sürülen Huawei Mate telefonu, harika olmayan performansı ve güç tüketimiyle dikkat çekti. Lakin, Kirin 980 işlemciyle güçlendirilmiş Huawei Mate 20 serisi, Huawei’nin bu segmentteki konumunu güçlendirdi.

Huawei, Apple ve Vivo’dan pazar hissesini geri almaya başladı

2019 yılında piyasaya sürülen ve sanayinin öncü entegre 5G yonga setine sahip Kirin 990 ile donatılmış Huawei Mate 30 serisi, Huawei’yi akıllı telefon bölümünde bir başkan olarak konumlandırdı. Kirin 9000 işlemciyle tanıtılan Mate 40 serisi, Huawei’nin bu alandaki liderliğini daha da pekiştirdi.

Ancak Huawei’nin bu üstünlüğü, Huawei Mate 60 Pro’nun lansmanıyla değişti. Bu model, yeni yerli Kirin 9000S işlemci ile piyasaya sürüldü. ABD’nin Huawei’ye getirdiği yasaklar nedeniyle bu dominan durum sallandı. Lakin, dönüm noktası, Huawei’nin bu zorluğa bir tahlil bulduğu andaydı. Huawei Teknolojileri, Çin’in önde gelen çip üreticisi SMIC ile işbirliği yaparak en son akıllı telefon serisi için gelişmiş bir 7 nanometre işlemci geliştirdi. Bu yerli çip, Çin’in yarı iletken teknolojisi için ABD şirketlerine olan bağımlılığını azaltarak büyük bir atılımı temsil ediyor. Huawei Mate 60 serisi şu anda standart, Pro ve Pro+ olmak üzere üç model sunuyor ve fiyatlar 5499 yuan (754$) ile başlıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar