Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaMobilHuawei hala birtakım sıkıntılarla uğraş etmeye devam ediyor

Huawei hala birtakım sıkıntılarla uğraş etmeye devam ediyor

Portekiz’in ulusal bağlantı otoritesi ANACOM, ülkenin 5G taşınabilir ağlarına Huawei Technologies’ın ekipmanlarını dahil etmemek için büyük operatörlerle işbirliği yaparak yüksek düzey bir kararı uygulamaya aldı. Çinli teknoloji devinin bu durumu yasal olarak itiraz etmesi, Huawei’nin Portekiz’deki 5G pazarında değerli bir rol oynama amacı için büyük bir pürüz teşkil ediyor.

ANACOM, güvenlikle ilgili kararları hayata geçirme konusundaki kararlılığını yalnızca ulusal maksatlarla değil, tıpkı vakitte Avrupa’nın genel rehberlikleriyle de uyumlu bir biçimde teyit ediyor. Bu işbirliği Altice, NOS ve Vodafone üzere büyük telekom operatörlerini de içeriyor ve Portekiz’in 5G ağlarının güvenliğini artırma konusundaki adanmışlığını vurguluyor.

Huawei hala kimi problemlerle gayret etmeye devam ediyor

Portekiz’in Başbakan’a danışmanlık yapan Stratejik Siber Güvenlik Müracaat Kurulu (CSSC) Mayıs ayında, Huawei’yi direkt zikretmese de, onun planlarına bir darbe olarak algılanan bir kararı kabul etti. Bu karar, Avrupa Birliği rehberlikleriyle uyumlu bir güvenlik değerlendirmesi temel alınarak hazırlandı. Bu durum, büyük operatörleri 5G ana ağlarında Huawei ekipmanlarından kaçınmaya teşvik etti.

Telekom ekipmanı üretiminde global bir önder olan Huawei, bu gelişmelere cevaben Ağustos sonunda Lizbon’da bir dava açarak kendi yasal haklarını muhafazayı amaçladı. Bu tüzel uğraş, durumun karmaşıklığını daha da artırıyor.

CSSC’nin aldığı karar, Çinli tedarikçilere direkt olarak maksat almasa da, Avrupa ve Amerika’da Çin’in kritik altyapılarda yer almasının potansiyel güvenlik riskleri konusundaki artan kaygıları yansıtıyor. Hem Pekin hem de Huawei bu argümanları şiddetle reddediyor, fakat Avrupa ve Amerikan dertleri devam ediyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar