Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobilHuawei Kirin, global çipset pazarında geri döndü

Huawei Kirin, global çipset pazarında geri döndü

ABD yaptırımları ve çip kıtlığı üzere zorluklarla karşı karşıya kalan Huawei’nin Kirin işlemcisi, büyük bir geri dönüş yaparak, dünya çapında birinci beş çip üreticisi ortasındaki yerini yine kazandı. Counterpoint Research’in 2023’ün üçüncü çeyreğine ilişkin raporuna nazaran, Huawei’ye ilişkin olan Hisilicon çip üreticisi, global çip pazarında %3 hisse ile beşinci sıraya yerleşti. Bu, ABD hükümeti tarafından kara listeye alındıktan sonra alternatif yollar aramak zorunda kalan şirket için kıymetli bir güzelleşmeyi temsil ediyor.

Huawei’nin bu tekrar doğuşu, bilhassa 2023 eser teklifleriyle, Mate 60 serisiyle başlayarak büyük ölçüde gerçekleşti. 5G takviyeli Kirin 9000s işlemcisiyle donatılmış bu akıllı telefon, Çin’de süratle tanınan oldu. Bu sayede Huawei, nihayet global çip üreticileri yarışına geri döndü.

Huawei Kirin, global çipset pazarında geri döndü

Mate X5 katlanabilir telefon ve MatePad Pro 13.2 tablet üzere öbür Kirin takviyeli aygıtlar da, Çin’deki kullanıcılardan olumlu geri dönüşler alarak şirketin pazardaki pozisyonunu daha da sağlamlaştırdı. 2024’te piyasaya sürülmesi beklenen orta segment Nova 12 serisinin, Kirin işlemcileri ile gelmesi söylentiler ortasında. Bu serinin de momentumu sürdürmesi bekleniyor.

Huawei’nin etkileyici geri dönüşüne karşın, Qualcomm %40 pazar hissesi ile hala hakim pozisyonda. Bilhassa premium Çinli amiral gemilerinde Snapdragon 8 Gen 2 işlemcisinin kullanılması, bu başarıda büyük rol oynuyor. Apple, %31 pazar hissesi ile ikinci sırada yer alıyor ve bu başarıyı büyük ölçüde iPhone 15 serisine borçlu. MediaTek %15 pazar hissesi ile gelir açısından üçüncü sırada yer alırken, Samsung %7 pazar hissesi ile dördüncü sırada. Huawei’nin akabinde Unisoc %2 pazar hissesi ile altıncı sırada yer alıyor ve Google’ın Tensor SoC’si de %1 pazar hissesi ile yedinci sıraya yerleşti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar