Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaİncelemeHuawei P60 Pro incelemesi! Hem güçlü, hem şık, hem de emsalsiz!

Huawei P60 Pro incelemesi! Hem güçlü, hem şık, hem de emsalsiz!

Akıllı telefon pazarındaki değerli oyuncular ortasında yer alan Huawei, bir müddettir merakla beklenen P60 Pro modelini sonunda satışa sundu. Pekala P serisinin yeni üyesi kullanıcılarına ne üzere özellikler vaat ediyor.

Kusursuz bir tasarım arayanlara

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. Huawei P60 Pro’yu test ettiğimiz mühlet içerisinde bizleri ziyadesiyle tatmin etmeyi başardı. Herşeyden evvel, P60 Pro’nun eşsiz bir tasarım çizgisine sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Huawei’nin Rococo Pearl ismini verdiği bu tasarım tarzı, farklı hoşlukta eşsiz ayrıntıların ortaya çıkmasını sağlamış. O denli ki beyaz modellerin art tasarım desenleri tüm aygıtlarda birbirinden farklı.

Şinasi Kaya: Huawei P60 Pro Incelemesi! Hem Güçlü, Hem Şık, Hem De Emsalsiz! 1

Dolayısıyla P60 Pro, tasarım tarafında direkt olarak sizi kendisine hayran bırakacak bir çizgiye sahip. Bu açıdan bakıldığında Huawei’nin yeni amiral gemisi modeli, akıllı telefon pazarında cinsinin tek örneği diyebiliriz.

Kişisel görüşümüz, P60 Pro’nun gerek tasarım, gerekse de teknik özellikler tarafında kullanıcıların beklentilerini ziyadesiyle karşılayacak bir aygıt olduğu tarafında. Pekala bu aygıtla geçirdiğimiz test süreci bizlere nasıl bir tecrübe sundu? Dilerseniz biraz da bundan bahsedelim.

Eksiksiz bir deneyim

Genel olarak Huawei modelleri esasen teknik özellik ve tasarım açısından hayli başarılı bir çizgiye sahip. Münasebetiyle bu noktada beklentilerini sonuna kadar karşılanıyor. Biz aygıtı test ettiğimiz mühlet içerisinde, gerek kamera kalitesi olarak, gerekse de performans olarak çok şad kaldık.

Şinasi Kaya: Huawei P60 Pro Incelemesi! Hem Güçlü, Hem Şık, Hem De Emsalsiz! 3

PUBG Mobile ya da COD Mobile üzere telefonları çok zorlayan oyunlarda dahi P60 Pro’nun son derece istikrarlı bir performans sunduğunu gözlemledik. Üstelik uzun vadeli oyun tecrübelerinde dahi telefonda rastgele bir ısınma, donma ve kasma kelam konusu olmadı.

Kamera tarafında ise aygıtın kalitesi direkt olarak DXoMark tarafından tescillendi. Bilindiği üzere P60 Pro hali hazırda 156 puanla dünyanın en uygun taşınabilir kamerasına sahip olan telefonu. Hasebiyle bu kaliteyi, aygıtla birlikte fotoğraf ve görüntü çekerken direkt olarak hissedebiliyorsunuz.

Özellikle telefonun düşük ışık performansının ziyadesiyle tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Son devirde tanınan olan ay fotoğraflarında dahi P60 Pro’nun rakiplerine göre daha net bir performans sergilediğini söyleyebiliriz.

Kısaca özetlememiz gerekirse, P60 Pro ile geçirdiğimiz mühlet boyunca telefon bizi ziyadesiyle tatmin etmeyi başardı. Hakikaten bu stil bir tecrübesi sunmak her telefonun harcı değildir.

Şinasi Kaya: Huawei P60 Pro Incelemesi! Hem Güçlü, Hem Şık, Hem De Emsalsiz! 5

Yüksek performans test sonuçlarına da yansıdı

P60 Pro’yu çeşitli performans testlerine de tabi tuttuk. Bu testler sonucunda telefonun epeyce yüksek puanlar aldığını söyleyebiliriz.

AnTuTu’da (V9) 1030473 puan alan P60 Pro, pek çok rakibini geride bırakmayı başardı. Aslında bu puan dahi telefonun çalıştırmakta zorlanacağı bir uygulama ya da oyun olmadığını bizlere gösteriyor. AnTuTu testine güvenmeyenler için GeekBench testi de gerçekleştirdik.

P60 Pro GeekBench (V6) testinde de muazzam bir performans sergiledi. Telefon bu testten 4422 puan almayı başardı. Gerçekten pek çok üst segment aygıtın bu testte 4000 puanı bile aşamadığını hatırlatmamız gerekiyor.

Özellikle oyun severler için değerli bir test olan GFXBench’i de P60 Pro’da çalıştırdık. Sonuç olarak ES 3.1 onscreen modunda 65 FPS’lik bir sonuç ile karşılaştık. Bu sonuç bizlere P60 Pro’nun oyunlarda son derece akıcı bir performans sunacağını gösteriyor.

Sonuç olarak P60 Pro’nun yaptığımız testlerde, beklentilerin de üzerinde bir performansa imza attığını söyleyebiliriz.

Şinasi Kaya: Huawei P60 Pro Incelemesi! Hem Güçlü, Hem Şık, Hem De Emsalsiz! 7

Güçlü donanım, güçlü yazılımla birleşiyor!

Şimdi gelelim P60 Pro’ya bu yüksek puanları aldıran teknik donanıma. Aygıt içerisinde Qualcomm tarafından geliştirilmiş olan Snapdragon 8+ Gen 1 yonga seti yer alıyor. Bu yonga seti seçeceğiniz modele nazaran 8 ya da 12GB RAM ile desteklenmiş durumda. Dahili depolama tarafında da yeniden iki farklı opsiyonla karşılaşıyoruz. 8GB’lık RAM’e sahip olan aygıtta 256GB, 12GB RAM’e sahip olan aygıtta ise 512GB’lık dahili depolama alanı bulunuyor.

Kamera tarafına geçtiğimizde 48 MP, f/1.4-f/4.0, 25mm (geniş), PDAF, Laser AF, OIS, 48 MP, f/2.1, 90mm (telefoto), PDAF, sensor-shift OIS, 3.5x optik zoom, 13 MP, f/2.2, 13mm (ultrageniş), AF özelliklerinde 3’lü ana kamera modülü ile karşılaşıyoruz. Bu ana kamera modülüne ön tarafa 13 MP’lik selfie kamerası eşlik ediyor.

Hem art, hem de ön kamera ile 4K çözünürlükte görüntü kaydı yapmanız mümkün. Bu açıdan bakıldığında, aygıtın fotoğrafta olduğu kadar görüntü tarafında da başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

P serisinin en güçlü cihazı

Huawei P60 Pro, selefine oranla çok daha güçlü bir teknik donanıma sahip. Hem tasarımı, hem de teknik donanımı, P60 Pro’yu selefinin oldukça önüne taşıyor. Elbette P50 Pro da günümüz kaidelerinde berbat bir telefon değil. Ama P60 Pro olayı farklı bir boyuta taşıyor da diyebiliriz.

Şinasi Kaya: Huawei P60 Pro Incelemesi! Hem Güçlü, Hem Şık, Hem De Emsalsiz! 9

En uygun fotoğraflar için en uygun telefon

Eğer telefon ile fotoğraf ve görüntü çekmeyi seviyorsanız P60 Pro tam size nazaran bir telefon diyebiliriz. Esasen DxOMark sonuçlarından da anlaşılacağı üzere, P60 Pro en uygun taşınabilir kamerayı kullanıcılarına sunuyor.

Uzun pil mühleti, süratli şarj özelliği, eşsiz tasarımı ve tabi ki rakipsiz kamerası ile Huawei P60 Pro, genel olarak kullanıcıların tüm beklentilerini karşılayabilecek biçimde bir aygıt.

Özetle Huawei P60 Pro…

İncelememizi özetleyecek olursak, P60 Pro’nun mevcut kaidelerde fiyat / performans tarafında rakipsiz bir aygıt olduğunu söyleyebiliriz. Keza telefonun Türkiye’deki satış fiyatı;

12 GB RAM + 512 GB depolama: 39.999 TL
8 GB RAM + 256 GB depolama: 36.999 TL halinde.

Bu açıdan bakıldığında P60 Pro’nun rakiplerine oranla çok daha uygun bir etikete sahip olduğunu görüyoruz. Kıyaslama yaptığımızda, eşsiz tasarım çizgisi, en güçlü taşınabilir kameraya sahip olması ve güçlü teknik özellikleri P60 Pro’yu rakiplerinin önüne geçirmeye yetiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar