Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaİncelemeMicrosoft, Google inhisarını önlemek için yüz milyar dolar harcamış!

Microsoft, Google inhisarını önlemek için yüz milyar dolar harcamış!

Rekabet, tüketiciler olarak bize sunulmuş en yeterli şeylerden biridir. Rekabetin olduğu yerde şirketler, daha güzel eser yahut hizmetleri daha düşük maliyetle sunmak için kıyasıya çaba eder ve kazanan tüketici olur. Lakin piyasada inhisar oluşturmaya çalışan firmalar da var. Google’ın da bu şirketler ortasında olduğu düşünülüyor.

2023 yılında, 12 Eylül’de Adalet Bakanlığı’nın Google’a karşı açtığı rekabet zıddı dava başladı. Bakanlık, Google’ın arama motoru bölümündeki üstün pozisyonunu berbata kullanarak rekabet zıddı maddeleri ihlal ettiğini sav ediyor. Yakın vakitlerde Microsoft CEO’su Satya Nadella, bu davada Google’a karşı söz verdi.

Nadella’nın sözü sırasında, Microsoft’un Google’ın hakimiyetine meydan okumak için Bing’e 100 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti. Google, dünyanın en tanınan arama motorudur. O denli ki yeni bir bilgisayar aldığımızda, Bing yerine öncelikle Google Chrome’u yükleyip Google’ı varsayılan tarayıcı olarak ayarlarız. Lakin Adalet Bakanlığına nazaran, Google, piyasadaki hakim pozisyonunu berbata kullanarak bir inhisar oluşturmaya çalışıyor.

Microsoft, Google inhisarını önlemek için yüz milyar dolar harcamış!

Nadella tabirinde, Microsoft’un Google’ın arama pazarındaki monopolü engellemek ve onunla rekabet etmek emeliyle Bing’e 100 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti. Google’ın arama motorundaki hakimiyetinin tüketicilere ve işletmelere ziyan verdiğini tabir etti. Ayrıyeten, Google’ın piyasa gücünü rekabeti ve yeniliği engellemek için kullandığını belirtti. Nadella, Google’ın, aygıtlarında varsayılan arama motoru olarak Google’ı tutmaları için kablosuz operatörlere ve akıllı telefon üreticilere ödeme yaptığı uygulamasına da değindi. Bu durum, Bing üzere öbür arama motorlarının rekabet etmesini zorlaştırıyor.

Ayrıca, Google’ın arama sonuçlarının kendi eserlerine ve hizmetlerine karşı önyargılı olduğunu belirtti. Bu önyargının, Google’a rakiplerine karşı haksız bir avantaj sağladığını lisana getirdi. Nadella’nın tanıklığı, Microsoft’un Google’la arama pazarında rekabet stratejisi hakkında ender bir bakış sunuyor. Nadella’nın Google’ı açıkça eleştirmeye hazır olması da dikkat çekiyor, zira bu iki şirket kıymetli rakiplerdir.

Nadella’nın tanıklığının, Adalet Bakanlığı’nın Google’a karşı rekabet zıddı davasına ne tesiri olacağını şimdilik söylemek sıkıntı. Lakin tabiri, Bakanlığın davasını güçlendirebilir ve Google’ın rekabet aksisi maddeleri ihlal etmekle hatalı bulunma ihtimalini artırabilir. Nadella’nın bu sözünün, Microsoft’un Apple’ın arama motoruna büyük bir yatırım yapmayı düşündüğü bir periyotta gelmesi de dikkat caziptir. Bu yatırım, Microsoft’un Google’la rekabet etme eforlarını artırmak olarak kıymetlendirilebilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar