Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobilHuawei resmen oyuna geri döndü!

Huawei resmen oyuna geri döndü!

Huawei için güç günler sonunda geride kalmış üzere görünüyor. Birkaç yıldır ABD yaptırımları altında uğraş eden şirket, bilhassa 5G yetenekleri sayesinde Mate 60 Serisi akıllı telefonlarla bir geri dönüş yapmayı başarıyor. En son raporlara nazaran, Huawei akıllı telefon üretiminde tepeye geri dönmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bir vakitler akıllı telefon piyasasında baskın bir oyuncu olan Huawei, eski parlak günlerine geri dönmeyi hedefliyor. ABD yaptırımlarına, pazar hissesindeki ani düşüşe ve Google dayanağının kaybına karşın, şirket Mate 60 Pro ile geri döndü. Huawei’nin önümüzdeki yıl 60-70 milyon ünite sevk etmeyi planladığı belirtiliyor.

Huawei, evvelki yıla nazaran iki kat daha fazla olan rekor sevkiyat oranıyla pazar dinamiklerini değiştirmeyi hedefliyor. Fakat devam eden ABD yaptırımları, şirket için değerli bir dezavantaj oluşturuyor. 5G kısıtlamaları nedeniyle, Huawei’nin yakın vakte kadar Snapdragon işlemcilerde 4G modemleri kullanması gerekiyordu. Lakin şirket yakın vakitte 7nm sürecinde bir 5G işlemci olan Kirin 9000S ile bir aygıtı piyasaya sürdü.

Huawei resmen oyuna geri döndü!

Huawei’nin yaklaşmakta olan P70 Pro ve Mate 70 Pro modellerinde tıpkı işlemciyi kullanması bekleniyor. Ortaya çıkan bilgilere nazaran şirket, yeni akıllı telefonlar için büyük ölçüde kesim tedarikine esasen başladı. Son vakitlerde Huawei, hem HarmonyOS işletim sistemi hem de işlemcileri konusunda kıymetli ilerlemeler kaydediyor.

Ancak uzmanlar, mevcut ABD yaptırımları altında Huawei’nin 60-70 milyon birim dağıtım sayılarına ulaşmasının sıkıntı olduğunu düşünüyor. Başka yandan, Huawei’nin 5G teşebbüsünün akabinde satışlarının artması bekleniyor. Fakat en çok satan akıllı telefonlar listesine yine girmesi şu an için şirket için zorlayıcı görünüyor.

Huawei’nin çip üreticisi olan SMIC, mevcut litografi makineleriyle 7nm’nin altına inemiyor ve yaptırımlar nedeniyle yeni litografi makinelerine erişemiyor. Bu, TSMC’nin şu an 3nm üretim teknolojisine sahip olması nedeniyle Huawei’yi dezavantajlı bir pozisyona getiriyor. Kullanıcıların 7nm işlemci ile donatılmış Huawei akıllı telefon modellerini tercih edip etmeyeceğini vakit gösterecek.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar