Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaMobilHuawei tehlikeli sularda yüzüyor!

Huawei tehlikeli sularda yüzüyor!

Çin’in telekomünikasyon devi Huawei Technologies, İspanyol hükümetinin son vakitlerde yürürlüğe koyduğu ve şirketi, 5G ağlarının geliştirilmesinde devlet yardımı almakta potansiyel olarak dışlayan düzenlemelere karşı tüzel süreç başlattı. İspanya, kırsal 5G altyapısını güçlendirmek için 500 milyon Euro’dan fazla bir ölçüsü taahhüt etmişti. Fakat, hükümet, “yüksek riskli” olarak nitelendirilen tedarikçilerin bu yardımdan men edileceğini belirtti.

Huawei’nin İspanyol ünitesi, süratle bir idari itiraz dosyalayarak, muhakkak tedarikçilerin hariç tutulmasının tüzel standartlara ters olduğunu, orantısız olduğunu ve görünüşte politik nedenlerle sürüklendiğini ateşli bir formda savundu. Çekişmeli kurallara nazaran, 5G ağlarının kritik bileşenleri, aygıtlar, bileşenler ve ilgili yazılımlar, İspanya tarafından “yüksek riskli” olarak etiketlenen tedarikçilerden alınmamalıdır. Ayrıyeten, aslında 5G teknolojisini devreye alan operatörler, tedarikçileri yüksek riskli kategoriye düşerse, ekipman değişikliği ile karşı karşıya kalabilir. Lakin, bu kuralları oluşturmakla misyonlu olan İktisat Bakanlığı, yasaklı tedarikçi listesini şimdi son hale getirmedi, bu da telekom bölümünü bekleyiş içinde bıraktı.

Huawei, düzenlemelerin, operatörlerin tedarikçileri ticari, teknik ve güvenlik ihtiyaçlarını kapsayan objektif kriterlere nazaran seçme özgürlüğünü engellediğini ileri sürüyor. Şirket, bu kuralların, kendisinin keyfi politik kriterler olarak algıladığı şeye dayanarak makul tedarikçileri hariç tutmaya çalıştığını argüman ediyor.

Huawei tehlikeli sularda yüzüyor!

Bu tüzel meydan okuma, Avrupa Kurulu’nun Huawei ve ZTE Corp. ekipmanını ileri taşınabilir ağlarından saf dışı bırakma konusundaki baskıyı artırması bağlamında gerçekleşiyor. AB, güvenlik tasalarını münasebet göstererek, bu satıcıların ekipmanlarını kendi dahili sistemlerinde kullanmayı yasakladı ve böylelikle Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere Çin ekipmanlarına yüklü olarak bel bağlayan ülkelere dikkatli bir inceleme getirdi.

Aralık 2022 itibariyle, Strand Consult’un bir raporuna nazaran, İspanya’nın 5G ağından %38’i bir Çin satıcısı tarafından sağlanıyor, bu da dahil olan kıymetli hisseleri vurguluyor. İspanya’daki bu hukuk savaşı, ülkenin siber güvenlik kurulu tarafından Huawei ekipmanlarını 5G taşınabilir ağların inşasında kullanmayı yasaklayan bir karara karşı Huawei’nin Portekiz’de yaptığı temyizden çabucak sonra gelmektedir.

Bu tüzel meydan okumaların sonuçları, hükümetlerin teknolojik ilerlemeler ile ulusal güvenlik kaygılarını dengeleme uğraşları ile Avrupa’da 5G gelişiminin gelecekteki görüntüsünü kıymetli ölçüde etkileyebilir. Telekom sektörü ve paydaşlar, bu ülkelerdeki 5G ağlarının seyrini şekillendirebilecek kritik bir karara kenarda beklerken, daha fazla gelişmeyi merakla bekliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar