Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaYapay ZekaIBM, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ ile Değiştirecek

IBM, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ ile Değiştirecek

Hızla gelişen yapay zekânın gelecekte insanlar tarafından yapılan işlerin yerini alabileceği bir süredir gündemdeydi. Bloomberg tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor da dünyanın en büyük bilişim teknolojileri şirketlerinden IBM’in bu konuda hamleler yapmayı planladığını ortaya koydu.

Habere göre şirketin CEO’su Arvind Krishna, binlerce pozisyona işe alımların durdurulabileceğini belirtti. Şirket, yaklaşık 7800 pozisyonun yakın gelecekte yapay zekâyla doldurulabileceğini düşünüyor.

IBM CEO’su, 5 yıl içinde bu pozisyonların yapay zekâyla değiştirileceğini düşünüyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Ibm, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ Ile Değiştirecek 1

Krishna, insan kaynakları gibi departmanlardaki işe alımların askıya alınacağını veya yavaşlatılacağını ifade etti. Bu, yaklaşık olarak 26 bin civarında müşteriyle ilişkisi olmayan çalışanın etkilenebileceğini gösterdi.

CEO, açıklamasının devamında ise yapay zekânın insanların yerini alması ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Beş yıllık süre içinde bu pozisyonların %30’unun yapay zekâ ve otomasyonla değiştirildiğini görebiliyorum.” Krishna belli pozisyonların tamamen otomasyonla dolacağına inandığını eklerken iş gücünü ve üretkenliği değerlendirme gibi bazı insan kaynakları alanlarının önümüzdeki 10 yıl içinde değişmesini beklemediğini de ekledi.

Diğer taraftan IBM, yazılım geliştirme ve müşteriyle ilişkili pozisyonlarda işe alımlara devam edeceğini de ekledi. Toplamda 260 bin civarı çalışana sahip olan şirket, ilk çeyrekte yaklaşık olarak 7000 yeni çalışanı işe aldı.

Yapay zekânın yakın gelecekte milyonlarca işin yerini alabileceği tahmin ediliyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Ibm, Binlerce Pozisyonu Yapay Zekâ Ile Değiştirecek 3

IBM’in bu planı, ChatGPT gibi üretken yapay zekâ modellerinin insanların yerini alabileceği endişelerinin ortasında geldi. Geçtiğimiz aylarda ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yapay zekânın 300 milyon işi otomasyonla yapabileceğini tahmin etmişti. Bu da birçok pozisyondaki insan sayısının azaltılabileceğini veya yapay zekâ modelleriyle değiştirilebileceğini ortaya koymuştu.

Bununla birlikte yapay zekâ, insanları kovmak için de günah keçisi ilan edilmeye başlamıştı. Popüler depolama DropBox, geçtiğimiz hafta “yapay zekâ çağının ön saflarında” yer almak istediğini belirterek 500 çalışanını kovmuştu. DropBox CEO’su Drew Houston, bu işten çıkarmaların şirkette yeni bir yapay zekâ bölümü kurmalarını sağlayacağını söylemişti.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar