Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaYazılımIBM düğmeye bastı! Binlerce çalışan yapay zeka ile değiştirilecek

IBM düğmeye bastı! Binlerce çalışan yapay zeka ile değiştirilecek

Şinasi Kaya: Ibm Düğmeye Bastı! Binlerce Çalışan Yapay Zeka Ile Değiştirilecek 1 International Business Machines yahut bilindik ismiyle IBM, üretken yapay zekayı kendisine entegre etmeye hazırlanıyor. Son periyotlarda hızlanan ve artan yapay zekaların insan çalışanların işlerini alacağı telaffuzları IBM ile artık kapsamlı bir formda gerçeğe dönüşüyor. Şirket binlerce çalışanını yapay zeka ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Binlerce IBM çalışanı işlerini yapay zekaya kaptıracak

IBM İcra Konseyi Lideri Arvind Krishna, şirketin önümüzdeki yıllarda yapay zeka ile değiştirilebileceğini düşündüğü roller için işe alımları duraklatacağını söyledi. Krishna bir röportajda, insan kaynakları gibi arka ofis fonksiyonlarında işe alımların askıya alınacağını yahut yavaşlatılacağını belirtti. Krishna, müşteriye dönük olmayan bu rollerin yaklaşık 26.000 çalışanı kapsadığını söyledi: “Beş yıllık bir müddet içinde bunun %30’unun yerini yapay zeka ve otomasyonun aldığını rahatlıkla görebiliyorum.”

Şinasi Kaya: Ibm Düğmeye Bastı! Binlerce Çalışan Yapay Zeka Ile Değiştirilecek 3 Bahsedilen yüzde 30’luk kesim yaklaşık 7.800 kişinin işini kaybetmesi manasına geliyor. Yapay zeka halihazırda müşteri hizmetlerini otomatikleştirirken direkt beşere ulaşmayan alanlarda giderek daha çok kelam sahibi oluyor. Fakat birtakım uzmanlar yapay zekanın işgücü piyasasını bozma potansiyelleri konusunda kaygılı. Öte yandan Krishna, işgücü kompozisyonu ve verimliliğin kıymetlendirilmesi üzere birtakım İK fonksiyonlarının önümüzdeki on yıl içinde muhtemelen değiştirilmeyeceğini de kelamlarına ekledi.

IBM şu anda yaklaşık 260.000 çalışanı istihdam ediyor ve yazılım geliştirme ve müşteriye dönük roller için işe alım yapmaya devam ediyor. Birkaç ay evvel firma 5000 kadar çalışanı işten çıkaracağını duyurmuştu ancak birinci çeyrek yaklaşık 7000 kişi de işe alındı. Firma üretken yapay zeka ile otomasyona bağlanabilecek iş alanlarındaki insan istihdamını azaltarak verimliliği arıtmayı hedefliyor. Bunun yanında birkaç yıldır IBM, bulut ve yazılım alanına odaklanmış durumda.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar