Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaOyunXbox'ın Kullanıcı Arayüzü Nihayet Değişiyor!

Xbox’ın Kullanıcı Arayüzü Nihayet Değişiyor!

Xbox kullanıcıları, uzun süredir konsollarının kullanıcı arayüzünün eski ve kullanışsız görünümünden şikâyetçiydi. Microsoft da bu konuda çalışmalar yürütüyor ve yepyeni bir tasarımla karşımıza çıkmaya hazırlanıyordu. Şirket, 2022’de yeni arayüzü test etmeye başlamıştı. Geçtiğimiz ay ise arka planın kalabalık olduğu gerekçesiyle gelen eleştirilerden sonra testleri geçici süreliğine durdurmuştu.

Bugün ise yapılan bazı değişikliklerin ardından arayüz tekrar Xbox Insider için çıkış yaptı. Microsoft tarafından yapılan paylaşım, sorunların çözüldüğünü ve yeni tasarımın oldukça iyi olacağını ortaya koydu.

Yeni Xbox arayüzü böyle gözükecek

Meral Erden: Xbox'In Kullanıcı Arayüzü Nihayet Değişiyor! 1

Paylaşılan ekran görüntülerinde, şikâyetlerin dikkate alındığını ve arka planda bolca boşluk bırakıldığını görebiliyoruz. Bunun yanı sıra belli bölgelerin boyutlarının küçültüldüğü de görülebiliyor. Öte yandan en çok dikkat çeken özellik, oyunların veya uygulamaların üzerine geldiğinizde arka planın ona göre değişmesi.

Xbox’ınızda daha kolay gezinmenizi sağlayacak yeni arayüzle birlikte üst kısma yeni bir hızlı erişim menüsü de geliyor. İşinizi çok kolaylaştıracak bu kısımdan, oyunlara, uygulamalara, Microsoft Store’a, Xbox Game Pass’e, aramaya ve ayarlara hızlı bir şekilde ulaşmak mümkün olacak.

Meral Erden: Xbox'In Kullanıcı Arayüzü Nihayet Değişiyor! 3

Tom Warren / The Verge

Xbox’tan ürün yöneticisi Ivy Krislov da yeni arayüze ilişkin açıklamalarında yüzlerce seçenek tasarladıklarını ve kullanıcıların sevecekleri bir tasarım çıkardıklarını ifade etti. Krislov, yeni arayüzün Xbox topluluğunun “deneyimini, erişilebilirliğini ve ihtiyaçlarını” dengelediğini de ekledi.

Yeni Xbox arayüzü bu hafta test edilmeye başladı. Ne zaman tüm konsol sahipleri için çıkacağı konusunda kesin bir açıklama bulunmasa da önümüzdeki aylarda geleceğini söyleyebiliriz.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar