Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilim"İkinci elde 10 araçtan 6'sı krediyle satın alınıyor"

“İkinci elde 10 araçtan 6’sı krediyle satın alınıyor”

İnanç Can Çekmez: "İkinci elde 10 araçtan 6'sı krediyle satın alınıyor" 1

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, yerli otomobilin TOGG‘un gelişiyle birlikte otomobil kredilerine düzenleme geleceğini duyurmuştu. Sektör temsilcileri, konuyla ilgili görüşlerini dile getirmeye başladı.

Otomerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, 2021’de yapılan vade kısıtlamaları ve kredilendirme tutarlarındaki düşüşler sebebiyle vatandaşların araç sahibi olmakta zorlandıklarını dile getirdi. Şu anda 300 bin TL kasko değeri olan bir otomobilin kredilendirilebilecek tutarının maksimum 120 bin TL olduğunu belirten Karakaş, tüketicinin böyle bir otomobilde maksimum 180 bin TL kredi ve 60 ay vade imkanına sahip olmayı beklediğini dile getirdi.

Dacia Spring’in Türkiye lansmanı gelecek yıla ertelenebilir

3 sa. önce eklendi

Olası bir yeni düzenlemeyle vade seçeneklerinin 60 ay, hatta belki de 72 aya kadar uzatılabileceğini belirten Muhammed Ali Karakaş, böylelikle hem taksitlerin daha cüzi tutarlara düşeceğini hem de peşinat tutarlarının aşağılara çekileceğini belirtti ve açıklamasını şu sözlerle noktaladı:

“Eğer bu düzenleme hayata geçerse, otomotiv sektörüne ciddi bir can suyu olacağı kanaatindeyiz. Ancak bu can suyu etkisinin süreklilik kazanması, yüksek kredi faizlerinin düşmesine ve döviz kurunun düşüşüne bağlı. Zira bugün ikinci el pazarındaki her 10 otomobilden 6’sı krediyle satın alınıyor.”

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi düzenlemesinin TOGG’un çıkışıyla eş zamanlı olacağı belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki bunun için önümüzde 1 yıla yakın bir süreç var.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • “İkinci elde 10 araçtan 6’sı krediyle satın alınıyor”

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar