Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaBilimİklim krizinin bilinmeyen tesiri: Artık erkek doğmuyor!

İklim krizinin bilinmeyen tesiri: Artık erkek doğmuyor!

İklim krizinin bilinen etkilerinin yanında, bir de çok bilinmeyen garip etkileri var. Örneğin Florida’nın deniz kaplumbağaları için büyük bir cinsiyet dengesizliği söz konusu. Kaplumbağa araştırmacıları Reuters’a söylediğine göre, eyalet sahillerinde kumları pişiren daha sık ve daha sıcak ısı dalgaları, hemen her yeni yavrunun dişi olmasına yol açıyor.

Dişi deniz kaplumbağaları, yumurtalarını yaklaşık iki ay boyunca yuva yaptıkları kıyı boyunca kuma gömerler. Kaplumbağaların cinsiyeti, döllenme sırasında veya hemen sonrasında belirlenmez, bunun yerine kıyıdaki kumun sıcaklığı, kaplumbağanın erkek mi yoksa dişi mi olacağını belirlemeye yardımcı olur.

Kaplumbağa yumurtaları 27.7 santigrat derecenin altında kuluçkaya yattığında, yavrular erkek olur. Ancak 31 derecenin üzerinde kuluçkaya yatırılan yumurtalardan dişi kaplumbağalar çıkar. Her ikisinin bir karışımını sağlamak için dalgalı sıcaklıklara sahip yazlar gereklidir, ancak iklim değişikliği nedeniyle Florida yazları giderek daha sıcak hale geliyor.

Florida araştırmacıları, Current Biology’de yayınlanan ve kaplumbağalardan alınan kan örneklerinin, özellikle yumurtaları daha sıcak kumlarda olan kaplumbağa yavrularının dişi olduğunu gösteren 2018 Avustralya araştırmasına dikkat çekti. Avustralyalı araştırmacılar ayrıca genç kaplumbağaların dişi popülasyonunu yaşlı kaplumbağalarınkiyle karşılaştırdı ve erkek popülasyonun azaldığına dair daha fazla kanıt buldu.

Marathon’daki Kaplumbağa Hastanesi müdürü Bette Zirkelbach’ın Reuters’a şu açıklamayı yaptı: “Korkunç olan şey, Florida’daki son dört yazın, kayıtlara geçen en sıcak yazlar olması. Yavruları inceleyen birçok biyolog, yaklaşık dört yıldır erkek deniz kaplumbağası bulamadı, sadece dişi deniz kaplumbağası buldu.

Erkek ve dişi kaplumbağaların uygun bir oranı olmadan, üreme mevsimleri nesli tükenmekte olan kaplumbağa popülasyonlarını yenilemek için daha az yavrunun doğmasına sebep olacaktır. Florida Balık ve Yaban Hayatı Koruma Komisyonu’na göre, Florida sahillerinde her yıl 40.000 ila 84.000 yuva kuruluyor. Ancak 1.000 yavrudan yalnızca biri yetişkinliğe kadar hayatta kalıyor ve Florida deniz kaplumbağalarının beş türünün tümü nesli tükenmekte veya tehdit altında olarak listeleniyor.

Biyologlar, yaklaşık on yıldır Florida sahillerinde yaşanan erkek deniz kaplumbağalarındaki keskin düşüşüne işaret ediyor. Florida Atlantik Üniversitesi Deniz Laboratuvarı direktörü Jeanette Wyneken, 2018’de Naples Daily News’e verdiği demeçte, 2015’ten 2017’ye kadar Florida Körfezi veya Atlantik kıyılarında araştırma için kullanılan plajlarda doğan tek bir erkek deniz kaplumbağası olmadığını söyledi. Wyneken ve diğer araştırmacılar, araştırmacıların cinsiyetlerini kontrol etmeleri için yeterince büyük olana kadar yavruların %10’unu bir yuvadan laboratuvara götürüyordu.

Kaynak:  Chip

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar