Perşembe, Temmuz 25, 2024
Ana SayfaOtomobilİlk Kez Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna Bir Otomobille Seyahat Edildi: İşte "Soğuk...

İlk Kez Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna Bir Otomobille Seyahat Edildi: İşte “Soğuk Bana Koymaz” Diyen O Otomobil

İskoç sürücü Chris Ramsey ve eşi JulieNissan Ariya’ları ile bir yolculuğa çıkmaya karar verdi. Yolculuk rotası ise beklenenden biraz daha uzun ve dolanbaçlı oldu: İskoç çift, 1823 Manyetik Kuzey Kutbu’ndan Antarktika’ya kadar yolculuk yaparken, bunu gerçekleştiren ilk kişiler olmayı da başardılar. Üstelik bu yolculukta bir elektrikli otomobil kullanıldı.

Öncelikle çiftin kullandığı Nissan Ariya ile başlayalım. Bu elektrikli otomobil, Arctic Trucks adlı firma tarafından zorlu koşullara uygun hâle getirildi. Burada amaç, gelecekteki elektrikli araçlar için de bir konsept oluşturmak ve Antarktika’daki çalışmalarda benzinli otomobillerin yerini elektrikli araçlara bırakmasını sağlamak olarak açıklandı.

9 ayda dünyanın uçlarına yolculuk

()

Yine de araç, fabrika çıkışı versiyonuna kıyasla çok da farklı değil. 39 inçlik tekerlekler için araç biraz modifiye edildi. Süspansiyon yükseltilirken güç ünitesi değişmedi, vites kutusu da aynı kaldı. Yine de araca bazı ek vites seçenekleri eklendi. Ayrıca aracın şasisi de güçlendirildi. Arctic Trucks bu modu AT39 olarak adlandırdı. 

İskoç çift, Kuzey Kutbu’ndan başladıkları yolculuklarını geçtiğimiz ay tamamladı. Bu süreçte 27.350 kilometreden fazla yol yapan çift, tam 9 ayı bu macerayı tamamlamaya ayırdı. Bu süre biraz uzun gibi gözükse de mevsim geçişleri, kutuplardaki hava durumu gibi etmenler göz önüne alınarak planlanmış yolculuk süresi de buydu. 

()

Aslında yolculuk bitiş kısmında değil, başlangıç kısmında neredeyse gecikmeye uğruyordu. Küresel ısınma arttıkça kutuplardaki yollar da erime nedeniyle kullanılamaz duruma geliyor. Araç yol boyunca taşınabilir bir rüzgar tribünü ve güneş panelleri ile şarj edilirken, hava şartları uygun olmadığında ise jeneratörler kullanıldı.

Modifikasyonlar nedeniyle menzili 250-300 kilometreye kadar düşen Ariya ile yapılan yolculukta, Kuzey ve Güney Amerika kıtaları üzerinden çizilen bir güzergâh takip edildi. -30 derece soğukta bile aracın çalıştığı görüldü. 

Yolculuğun aşamalarını çiftin Instagram sayfasında görebilirsiniz.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar