Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaMobilInstagram Neden iPhone'larda Android'den Daha Kaliteli?

Instagram Neden iPhone’larda Android’den Daha Kaliteli?

iPhone ve Android telefonlar arasındaki rekabet, uzun yıllardır devam ediyor. Bu rekabetin mobil uygulamaların kullanımına da yansıdığını sık sık görüyoruz. Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından olan Instagram da bu uygulamalardan biri.

Eğer Instagram kullanıyorsanız, Android telefonlardan yüklenen fotoğrafların iPhone’lardan yüklenenlere kıyasla daha kalitesiz olabildiğini illa ki görmüşsünüzdür. Influencer’ların büyük bir çoğunluğunun iPhone kullanmasının nedenlerinden biri olan bu durum, genellikle kamera kalitesiyle ilişkilendirilse de başka sebeplerden de kaynaklanıyor.

Kalite farkı en çok hikâyelerde fark ediliyordu

Ulaş Utku Bozdoğan: Instagram Neden Iphone'Larda Android'Den Daha Kaliteli? 1

Instagram, 6 Ekim 2010 tarihinde sadece iOS’e özel olarak çıkış yapan bir uygulamaydı. Bundan iki yıl sonra ise Android’e getirildi ve yalnızca bir günde bir milyondan fazla indirme almayı başardı. O zamanlar, sürekli güncellemeler gelse de iOS sahiplerinin yararlanabildiği özelliklerin hepsinden Android kullanıcıları yararlanamıyordu. Bu durum da insanların, Instagram’ın Android’de daha kötü olduğunu düşünmesine neden olmuştu.

Ancak yaşananlar kullanıcıların uygulamayı kullanmaktan vazgeçmesine neden olmadı. Ağustos 2016’da ise Instagram, Snapchat’te gördüğümüze benzer, 24 saniye içinde kaybolan “Hikâyeler” özelliğini tanıtarak uygulamaya yeni bir soluk getirdi. İşte kısa sürede popülerleşen bu özellik, Android ve iPhone’dan yüklenen fotoğraf veya videolar arasındaki bariz farkların olduğunun daha fazla görülmesini sağladı. Hâliyle bu fark, Android kullanıcılarının sinirini iyice bozmayı başardı.

Instagram, sayısı çok fazla olan Android telefonların her biri için uygulamasını uygun hâle getiremiyor. iPhone’da ise tek bir telefon ve kamera uygulaması olduğundan bu dert yok

Ulaş Utku Bozdoğan: Instagram Neden Iphone'Larda Android'Den Daha Kaliteli? 3

Genellikle hikâyelerde karşılaşılan; ancak uygulamadaki kamerayı herhangi bir şey için kullanışımızda sıkça görebildiğimiz bu durumun ilk sebebi, hepinizin de zaten bildiği üzere cihazların kameralarındaki kalite farkı. Çok iyi kamera özellikleri olmayan Android telefonlar, normal olarak iPhone’lardan daha kötü kaliteli fotoğraf ve videoları platformda görmemizi sağlayabiliyor.

Ancak kalitesiz olmalarının arkasında daha önemli bir neden daha var. Bu da piyasada çok fazla Android telefonun bulunması. Bildiğiniz üzere her yıl onlarca Android işletim sistemine sahip telefon çıkıyor. Bu telefonların hepsi farklı ekran boyutlarına ve donanım özelliklerine sahip oluyor. İşte bu da uygulama geliştiricilerinin uygulamayı her bir cihaz için optimize etmesi anlamına geliyor. Öte yandan iOS’te ise optimize edilebilecek tek bir cihaz var.

Yani Instagram’ın, çok fazla Android telefon olmasından dolayı uygulamasını her bir telefona uygun hâle getirmemesi bu durumun nedenlerinden. Üstüne üstlük, Android tabanlı arayüzler için optimize etmek de ayrı bir dert. Bu, çeşitli Android telefonlar için yüzlerce kamera uygulaması demek. Ancak iPhone’larda sadece bir tane kamera uygulaması var. Zaten güncelleme alan iPhone’ların sayısı da bir hâyli az.

Instagram, Android telefonlarda nasıl fotoğraf veya video çekiyor?

Ulaş Utku Bozdoğan: Instagram Neden Iphone'Larda Android'Den Daha Kaliteli? 5

Android telefonunuzda uygulama üzerinden bir fotoğraf veya video çekmek istediğinizde Instagram, bunu çözmek için telefon ekranınızda ne varsa onun ekran görüntüsünü veya ekran kaydını alıyor. Yani direkt olarak telefonun yerel kamera yazılımını kullanmıyor. Uygulama ayrıca ultra-geniş, mikro, telefoto kameraları ve HDR gibi özelliklerden de yararlanamıyor.

İşte bunun sonucunda uygulama üzerinden çektiğiniz görüntüler, iPhone’lara kıyas daha kalitesiz görünebiliyor. Kalite farkının yalnızca Instagram’da değil, Snapchat, WhatsApp vb. diğer sosyal medya platformlarında da oluştuğunu görmek mümkün.

Tabii ki şirketlerden bu sinir bozucu durumlar için hamleler de geliyordu. Google, geçtiğimiz yıl artık üçüncü parti uygulamaların kamera donanımını kullanmaya başlayabileceğini duyurmuştu. Bu da tüm kameraların ve fonksiyonların uygulamalarda kullanılacağını göstermişti. Ayrıca Android 13’le HDR desteği de çıkış yapmıştı. Bu gelişmeler de Android sahiplerinin sinirlerini bozan kalite farkının yavaş yavaş ortadan kalkacağını göstermişti.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar