Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaDonanımIntel, Arm yatırımcısı olarak Apple, Alphabet ve Samsung'a katıldı

Intel, Arm yatırımcısı olarak Apple, Alphabet ve Samsung’a katıldı

Bu atılım, Softbank’ın Arm’ı halka arz için hazırladığı devirde geldi ve her biri 47 ila 51 dolar ortasında değişen 95,5 milyon pay sunmayı planlıyor. Şirketin pahası 52 milyar dolar.

Esas prestijiyle rakibine yatırım yapmak Intel’in, Arm’ın şu anda ürettiği kadar verimli olmayan x86 yongalarının ötesine geçmesine imkan tanıyacak. Intel Foundry Services Kıdemli Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Stuart Pann, yatırımı Goldman Sachs Communacopia & Technology Konferans Görüşmesi sırasında doğruladı. Pann, “TSMC’nin yonga levhalarının yüzde 80’inde ARM işlemci var” dedi.

Intel, Arm yatırımcısı olarak Apple, Alphabet ve Samsung’a katıldı

“Kuruluşumuzun, yani IFS tertibinin ARM’i bu düzeyde benimsemesi, ARM’e yatırım yapması, ARM ile paydaşlıklar yapması size bu işte oynama konusunda katiyetle önemli olduğumuzun bir işaretini vermeli zira şayet çalışmıyorsanız ARM ile dökümhane tedarikçisi olamazsınız.” Bir “çıpa yatırımcısı” olarak Intel, Arm’ın daha sonra gelişen kontratlı fabrika planları aracılığıyla üretebileceği gelecekteki çip tasarımı fikri mülkiyetine daha uygun erişime sahip olacak.

Intel’in Arm’a yatırım yapma kararı, çip üretim sanayisinde muazzam bir büyümenin (ve büyümeye yönelik teşviklerin) olduğu bir devirde geldi. Bu yılın başlarında Biden idaresi, şirketlerin yarı iletken üretimine ayrılmış 39 milyar dolarlık bir hisse alması için finansman müracaatları yayınladı. Daha yakın vakitte Apple, Arm ile olan lisans mutabakatını 2040 yılına kadar uzattı. iPhone üreticisi, şirketin kurucu destekçilerinden biriydi ve teknolojisini birinci olarak (nihayetinde mahkum olan) Newton’da kullanıyordu ve artık ise daha yakın vakitte tüm serisinin omurgası haline geldi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar