Pazartesi, Ekim 2, 2023
Ana SayfaBilimİnsanlık için biyoçip periyodu başlıyor! Android'e dönüşeceğiz!

İnsanlık için biyoçip periyodu başlıyor! Android’e dönüşeceğiz!

Sensör tırnaktan daha küçük ve sadece 220 mikrometre kalınlığında. Bu yeni sensör teknolojisi, organı çevreleyen ve koruyan böbrek kapsülü ismi verilen böbrek lifli katmanına direkt oturacak kadar ince. Aygıt, kan akışındaki ve sıcaklıktaki değişiklikleri daima izleyerek çalışıyor. Dahili termometre, 0,004 santigrat derece kadar küçük artışları algılayabiliyor. Bir düzensizlik tespit edildiğinde, güç sağlamak için mikro düğme pil içeren sensör, akıllı telefon yahut tablet aracılığıyla hastayı yahut hekimi uyarmak için Bluetooth’u kullanıyor. Rastgele bir artış tipik olarak, transplant reddinin potansiyel bir işareti olan iltihaplanmaya işaret ediyor.

Organ naklini içeren rastgele bir ameliyattan sonra reddedilme riski epeyce yüksektir. Sensör özellikle böbrek nakilleri için geliştirildi lakin karaciğer ve akciğerler de dahil olmak üzere öbür organlar için de işe yarayabilir.

İnsanlık için biyoçip devri başlıyor! Android’e dönüşeceğiz!

Vücudunuzun bağışıklık sisteminin yeni organa yabancı bir cisim üzere davranıp ona saldırması sonucu ortaya çıkan nakil reddini tespit etmek kritik kıymete sahiptir. Bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı ret belirtilerini gereğince erken tespit ederse, tıbbi müdahale yeni organın yeni konakçıda korunmasını sağlayabilir.

Reddedilmeyi tespit etmek için mevcut “altın standart”, nakledilen organdan bir doku örneğinin alındığı ve akabinde laboratuvarda tahlil edildiği bir biyopsi. Lakin biyopsiler invazivdir ve kanamaya neden olabilir ve enfeksiyon riskini artırabiliyor.

Türünün birinci örneği olan yenilikçi bir eser geliştirmelerine karşın, Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacıların hala kat etmesi gereken uzun bir yol var. Cerrahi pazarında rastgele bir tesir yaratmadan evvel hala beşerler üzerinde klinik ortamda test edilmesi gerekiyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar