Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaBilimİnternette gezinen yanlış hayatta kalma tavsiyeleri: Bu tavsiyelere uyarsanız, hayatta kalmanız mucize...

İnternette gezinen yanlış hayatta kalma tavsiyeleri: Bu tavsiyelere uyarsanız, hayatta kalmanız mucize…

İnternet üzerinde insanların paylaştığı bazı hayatta kalma tavsiyeleri, hayatınızı kurtarmaktan ziyade, sizi öldürebilecek kadar yanlış olabiliyor. Görünüşe göre bu tavsiyelerden çok fazla var ve muhtemelen en azından birkaçını duymuş olabilirsiniz. Aşağıda, bu yanlış tavsiyelerin bir kısmını bulacaksınız.

“Bir kasırga varsa, evinizi terk etmeli ve en yakın otoyol geçidinin altına sığınmalısınız”

TheMightyGoatMan isimli bir Reddit kullanıcısının yazdığına göre 1991’de, yerel bir haber kamera ekibi, Kansas, El Dorado Gölü yakınlarındaki bir alt geçidin altına sığınarak bir hortumdan kurtuldu. Görüntüler viral oldu (90’larda bir şeyin viral hale gelebileceği kadar) ve birçok insanı alt geçitlerin en güvenli yer olduğuna ikna etti.

Aslında El Dorado Gölü geçidi, biraz koruma sağlayan bazı sıra dışı yapısal özelliklere sahip. Ama kasırganın vurduğu açı konusunda haber ekibi son derece şanslıydı. Bir geçidin altındayken uçuşan enkazın size vurma olasılığı oldukça yüksek ve dar geçidin yarattığı daha yüksek rüzgar hızlarına maruz kalabilirsiniz.

“Yıldırım aynı yere iki kez düşmez”

Yıldırım yere inmek için sevdiği bir yol bulduysa, oraya birçok kez çarpması son derece muhtemeldir. Paratonerler de zaten bu yüzden çalışır. Yani bu tavsiye de doğru olmak bir yana, tamamen yanlış.

“Donma durumunda cilde sıcak su dökün”

Bir insanın donmuş cildini ovalamayın veya ısıtmak için üzerine sıcak su dökmeyin. Gerçekten de bu tür yöntemler cilde daha da ciddi zarar verebiliyor.

İdeal bir senaryoda, donmuş bölgeyi tıbbi gözetim altında hafif antiseptik içeren bir banyoda yeniden ısıtırsınız. Bunun olmaması halinde, 37°C ila 39°C arasında sıcaklığa sahip su içeren bir banyo, bu da olmazsa kuru battaniyeler veya vücut ısısı kullanılması önerilir.

“Susuz kalırsanız kaktüsün suyunu içebilirsiniz”

Bir kaktüsün içindeki herhangi bir sıvı oldukça asidik olacaktır ve muhtemelen mide bulantısı ve ishale neden olarak sizi daha fazla susuz bırakacaktır. Dikenli armut kaktüsü gibi ishale veya daha kötüsüne neden olmayacak birkaç kaktüs türü vardır. Bunlar bile uygun şekilde hazırlanmazsa ishale, mide bulantısına ve dışkı hacminin artmasına neden olabilir.

“Suyunuzu saklayın, idareli için”

Deminla isimli kullanıcı, Reddit’te sıklıkla dile getirilen bu tavsiyeye şu karşılığı veriyor: “Suyunuz varsa için.

Pek çok insan, yanlarında içme suyu varken ölü bulunmuştur. Kısa görüşlü görünebilir, ancak gerçek bir hayatta kalma durumunda, uzun vadeli hayatta kalma, kısa vadede sorunlarınızı çözdükten sonra düşünülmesi gereken bir şeydir.

“Baş parmağınızı bir nükleer patlamaya doğrultun”

Nükleer bir saldırı durumunda, güvenli bir mesafede olup olmadığınızı görmek için baş parmağınızı bir mantar bulutuyla karşılaştırmanız gerektiği fikri, görünüşe göre Fallout oyunlarındaki Vault Boy tarafından popüler hale getirildi. Nükleer uzmanlar, bu ‘temel kuralın’ değersiz olduğunu ve nükleer güvenlik için herhangi bir kılavuzda asla yer almadığını söylüyor.

Yine de, Leicester Üniversitesi’ndeki fizikçiler bir lisans dergisinde yayınlanan bir makale için bu konuyu araştırdılar ve daha küçük patlamalar için kuralın işe yarayabileceği sonucuna vardılar. Bu araştırma, 15 kilotonluk bir nükleer bomba patlayacak olsaydı ve bir kol boyu uzaklıkta baş parmağınız patlamayı kapatıyorsa, en az 1,65 km boyunca rüzgar yönüne yanal olarak koşarak çoğu olumsuz radyasyon etkisinden kurtulabileceğinizi gösterdi. Mantar bulutunun gövdesinin başparmağınızdan daha küçük olması, nispeten güvende olabileceğiniz anlamına gelebilir, ancak yine de kaçmak her zaman daha iyi bir fikirdir.

“Bir timsahtan kaçmak için zikzak çizerek koşun”

Olur da bir gün bir timsahtan kaçmanız gerekirse, internette dolaşan bu tavsiyeye uymamanızda yarar var. Timsahlar uzun mesafeler boyunca koşmazlar, bu yüzden muhtemelen enerjinizi boşa harcarsınız. Ayrıca bazı çitlere ve ağaçlara da tırmanabilirler.

Timsahların koşabildiklerinin ve oldukça hızlı koştuklarının doğru olduğunu belirtmemizde fayda var.

Florida Üniversitesi tarafından açıklandığı üzere “timsahlar karada yürüdüklerinde çok hızlı hareket edebilirler ve kısa mesafelerde 12 ile 15 kilometre/saat hızlarında koşabilirler. Timsahların hareket etme hızları onları suda ve karada potansiyel olarak tehlikeli hale getirir.” Bu hız, ortalama bir insandan biraz daha hızlı koşabildikleri anlamına geliyor.

Ancak timsahlar bu şekilde saldırmazlar ve karaya çıkarak uzun bir süre boyunca o kadar hızlı koşmazlar. Zikzaklar çizerek koşan birini kovalamaktansa, gizli ve hızlı bir şekilde avlarını yakalamayı tercih ederler. Kısacası, suya doğru olmadığı sürece herhangi bir yöne doğru ve düz bir şekilde kaçarsanız, muhtemelen güvende olursunuz.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar