Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaMobiliPhone 15 Kullanıcıları, Type-C'ye Geçişin Ardından CarPlay'in Çalışmamasından Şikâyetçi

iPhone 15 Kullanıcıları, Type-C’ye Geçişin Ardından CarPlay’in Çalışmamasından Şikâyetçi

Apple’ın birbirinden karışık inceleme puanlarıyla karşımıza çıkardığı iPhone 15 ailesi, beraberinde köklü diyebileceğimiz değişikliklerle geldi. Elbette bunlardan en büyüğü, artık “şükür“ diyecek hâle geldiğimiz type-c girişi. Fakat görünen o ki uzun yıllar lightning girişiyle ilerlemiş olan serüvenimizdeki bu keskin geçiş, beklendiği kadar kolay olmuyor.

Zira bazı kullanıcılar, iPhone aksesuarlarını kullanmak istediğinde problem yaşayabiliyor. Spesifik olarak son günlerde yaygın olarak karşılaşılan CarPlay sorununa değineceğiz. Kablolu kullanımda algılama problemleri yaşayan bu sorun, daha önceki lightning girişli iPhone modellerinde yok denecek kadar az görünüyordu.

iPhone 15’ler, Type-C kabloları konusunda seçici.

Şinasi Kaya: Iphone 15 Kullanıcıları, Type-C'Ye Geçişin Ardından Carplay'In Çalışmamasından Şikâyetçi 1

Bildiğimiz üzere type-c girişlerini yeni yeni araçlarda görmeye başladık. Bunlar haricinde önceki modeller, type-a çıkışına sahip. iPhone 15 ise iki tarafı da type-c olan bir kabloyla geliyor. Ellerindeki (type-a’dan type-c’ye) kabloları kullanan kullanıcılar, telefonu arabaya bağladıklarında cihazın şarj olduğunu fakat CarPlay’in olmadığını görüyorlar.

Şinasi Kaya: Iphone 15 Kullanıcıları, Type-C'Ye Geçişin Ardından Carplay'In Çalışmamasından Şikâyetçi 3

Bayide çalışan bir kullanıcı, farklı araçlarla da bu denemeyi yapmış ve hepsinde aynı sonucu almış. Fakat Apple tarafından verilen kabloyu kullandığında CarPlay sorunsuz çalışmış. Fakat başka bir kullanıcı için Apple’ın kablosu da işe yaramazken şaşırtıcı şekilde farklı type-a / type-c kabloları çalışmış. Konu bu hâle gelince de sorunun iPhone’da mı, arabada mı yoksa kabloda mı olduğunu anlaması güç oluyor. Elbette iOS 17’den kaynaklanması da muhtemel.

VPN açıldığında CarPlay’in çalışmadığını, kapatıldığında ise çalıştığını söyleyen bir kullanıcı da bulunuyor. Problemin nasıl bir çözümle ortadan kalkacağını hep birlikte göreceğiz.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar