Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaMobiliPhone 16 serisinde bu özellik tüm modeller için ortak olacak

iPhone 16 serisinde bu özellik tüm modeller için ortak olacak

Apple’ın yeni iPhone 16 modellerinde, geçmiş yıllardaki stratejisini terk ederek tüm modellere A18 yonga setini entegre edeceği duyumları alınıyor. Bu savlar, daha evvelki varsayımlarıyla bilinen ve sağlam bir kaynak olan duyumcu Jeff Pu tarafından lisana getirildi.

Son olarak piyasaya sürülen iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerinde, bir evvelki yılın iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan A16 Bionic yonga seti bulunuyor. iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modelleri içinse daha gelişmiş olan ve TSMC’nin 3nm süreci ile üretilen A17 Pro yonga seti tercih edilmiş. Pu, yeni jenerasyon iPhone 16 modellerinin tamamında A18 yonga setinin kullanılacağını ve bu yonganın TSMC tarafından geliştirilen ve birinci nesile nazaran daha uygun maliyetli olan ikinci kuşak 3nm N3E süreci ile üretileceğini belirtiyor. Bu yeni süreç, birinci kuşak 3nm N3B sürecine nazaran daha ekonomik ve verimli.

iPhone 16 serisinde bu özellik tüm modeller için ortak olacak

Pu’nun varsayımlarına nazaran, standart iPhone 16 modelleri A18 yonga setini kullanırken, Pro modellerinde A18 Pro yonga seti tercih edilecek. Tüm bu yonga setleri, TSMC’nin N3E üretim süreci ile üretilecek. Lakin unutmamak gerekir ki iPhone 16 serisinin tanıtılmasına daha bir yıl var ve bu yonga setlerinin tam olarak ne isimle anılacağı şimdi netleşmiş değil. Apple, geçmiş yıllarda yaptığı üzere A17 ve A18 Pro isimlendirmesini koruyabilir.

Jeff Pu’nun Apple hakkında yanlışsız iddialarda bulunduğunu daha evvel görmüştük. Örneğin, iPhone 15 Pro‘nun 8GB RAM ile donatılacağını birinci öne süren isimdi. Ayrıyeten, iPhone 15 Pro Max’in iPhone 14 Pro Max modeline nazaran daha yüksek bir başlangıç fiyatına sahip olacağını da birinci olarak o belirtmişti.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar