Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaMobiliPhone dizayncısı yapay zeka donanımı üzerinde çalışmak üzere Apple’dan ayrılıyor

iPhone dizayncısı yapay zeka donanımı üzerinde çalışmak üzere Apple’dan ayrılıyor

Tan’ın orada, en son derin öğrenme teknolojisini kullanan aygıtlar oluşturmak gayesiyle OpenAI’den Sam Altman tarafından desteklenen yeni bir yapay zeka donanım projesi üzerinde çalışacağı bildiriliyor.

Tan, iPhone, Watch ve AirPods dahil olmak üzere Apple’ın ana eserlerinin dizaynından sorumluydu, bu nedenle ayrılması büyük bir boşluk bırakacak. LoveFrom’un bir modülü olarak Tan, yeni yapay zeka projesinin donanım tasarım başkanı olarak vazife yapacak ve Altman, altında çalışan yazılımı sağlayacak. Tüm eserlerin, konut aygıtlarına odaklanan erken konsept etaplarında olduğu söyleniyor. Taraflardan hiçbiri (OpenAI, LoveFrom yahut Apple) haber hakkında yorum yapmadı.

iPhone dizayncısı yapay zeka donanımı üzerinde çalışmak üzere Apple’dan ayrılıyor

Tan’ın muhtemelen Apple’dan ayrılacağı esasen biliniyordu lakin nereye gideceği şimdi açıklanmamıştı. Bu yılın başlarında Jony Ive’nin halefi Evans Hankey, eser tasarımı şefi konumunda yalnızca birkaç yıl çalıştıktan sonra şirketten ayrıldı. Toplamda, Ive’ın eski grubunun yaklaşık 14 üyesi 2019’dan bu yana Apple’dan ayrıldı ve geriye sırf az sayıda kişi kaldı. 20’den fazla eski Apple çalışanı LoveFrom kapsamında Ive’a katıldı.

Altman yakın vakitte OpenAI tarafından kovuldu (ve daha sonra yine işe alındı), bunun nedeni kısmen öbür işler için fon toplamasıydı. Bloomberg’in evvelki bir raporuna nazaran bunlardan biri, Softbank tarafından desteklenen yapay zeka donanımı oluşturmak için Ive ile yapılan grup çalışmasıydı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar