Çarşamba, Haziran 26, 2024
Ana SayfaBilimİspanya'da Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

İspanya’da Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Dinozorlar, milyonlarca yıl önce yaşamış ve dünyayı yönetmiş muhteşem canlılardır. Bu canlıların kayıp dünyasını keşfetmek için paleontologlar, fosil kalıntılarını inceleyerek yeni türler tanımlamaya çalışıyorlar. Ve şimdi sizi Protathlitis cinctorrensis ile tanıştıralım, yeni bir spinosaurid türü.

Spinosauridler, iki ayak üzerinde yürüyen büyük, etçil dinozorlardır. Bu gruptaki dinozorlar balık yedikleri ve su kenarında yaşadıkları biliniyor. Ancak yüzebildikleri kesin olarak bilinmiyor. Spinosauridlerin Avrupa kökenli olduğu ve daha sonra Afrika ve Asya’ya yayıldığı düşünülüyor.

Protathlitis cinctorrensis nasıl keşfedildi?

İnanç Can Çekmez: İspanya'Da Yeni Bir Dinozor Türü Keşfedildi 1

Protathlitis cinctorrensis’in fosilleri 2011 yılında İspanya’nın doğusundaki Arcillas de Morella Formasyonu’nda bulundu. Bu formasyon Erken Kretase dönemine (yaklaşık 127-126 milyon yıl önce) ait. Bulunan fosil parçaları arasında sağ çene kemiği, bir diş ve beş kuyruk omuru vardı. Araştırmacılar, bu kalıntılara dayanarak dinozorun 10-11 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyorlar.

Araştırmacılar, diğer bilinen spinosaurid örnekleriyle karşılaştırma yaparak fosillerin yeni bir tür ve aynı zamanda yeni bir spinosaurid cinsi olduğu sonucuna vardılar. Protathlitis cinctorrensis adını Yunanca “şampiyon” anlamına gelen bir kelimeden ve fosillerin bulunduğu Cinctorres kasabasından alıyor. Ayrıca bu türün adlandırılmasında 2021 yılında Avrupa Ligi’ni kazanan Villarreal C.F. futbol kulübüne de atıfta bulunuluyor.

Protathlitis cinctorrensis’in keşfi, İspanya’da spinosauridlerin varlığına dair ilk kanıt olan diş fosillerinden sonra önemli bir bulgu olarak kabul ediliyor. Ayrıca bu keşif, spinosauridlerin kökeni ve çeşitlenmesi hakkında da yeni bilgiler sunuyor. Araştırma sonuçları Scientific Reports dergisinde yayınlandı.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar