Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaSosyal Medyaİsrail-Filistin Gerginliğinde Sosyal Medyada Karşılıklı Olarak Yapılan Dezenformasyonlar: Her Gördüğünüze İnanmayın!

İsrail-Filistin Gerginliğinde Sosyal Medyada Karşılıklı Olarak Yapılan Dezenformasyonlar: Her Gördüğünüze İnanmayın!

İsrail ile Filistin arasındaki gerginlik devam ederken en çok zararı masumların gördüğünü, daha da kötüsü bunların devamını getirecek yanlış bilgilerin, iki tarafın da zihnine yerleştirildiğini ve sosyal medyanın bunda büyük bir rol oynadığını görüyoruz. Bildiğimiz üzere dezenformasyon yapmak oldukça kolay olsa da sonuçları ağır.

Söz konusu çatışma sürecinde felaket şeklinde nitelendirebileceğimiz olayları iki tarafın da birbirine yüklemeye ve bu sayede kendisini haklı göstermeye çalışmasına şahit oluyoruz. Kimin haklı olduğu konusu bir yana, hepsine yetişmemiz mümkün olmasa da karşılıklı olarak paylaşılan bazı yanlış bilgileri sizler için derledik.

En güncel olan hastane saldırısıyla başlayalım. Birçok trol hesap burada rol oynadı.

Kaldırılma ihtimaline karşı burada arşivlenmiş hâlde bulabileceğiniz video, 31 Ağustos 2023 tarihinde yüklenmiş. Bu da saldırıların çok öncesine dayanıyor. Videonun asıl açıklamasında ise Libya’dan bahsediliyor.

Kaynak: TikTok

Melih Gökçek, Ronaldo’nun eski bir videosunu Filistin’e destek olduğunu düşünerek paylaştı.

https://twitter.com/DrTugrulcan/status/1712532007220294025

Coca Cola tepkisini görmeyenimiz yoktur. Zira hâlihazırda şirkete ödemesi yapılmış şekilde bizim ülkemizde satılan bu ürünler, tepki amaçlı sokaklara dökülüyor. Bu, “kimse içmesin diye sigaraların hepsini satın alıp çöpe atan” adamın durumuyla aynı. 

O ürünlerin ödemeleri, tepki göstermek istediğiniz şirketin eline ulaştıysa ürünleri çöpe atmak şirkete nasıl bir zarar verebilir ki? Asıl zarar kendi ülkemize verilmiş oluyor.

Bunlar gibi sayısız paylaşım dolaşıyor, her paylaşıma inanmamanızda fayda var. Bu gibi manipülasyonlara dikkat edebilmek ve daha rahat saptayabilmek için aşağıdaki içeriğimizi okuyabilirsiniz:

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar