Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaBilimİsrail’e Demir Kubbe şoku! Adeta delik deşik oldu!

İsrail’e Demir Kubbe şoku! Adeta delik deşik oldu!

Eğer yazıyı okumak istemiyorsanız direkt olarak üstteki görüntüyü da izleyebilirsiniz. Artık gelelim İsrail’in Demir Kubbesi ile ilgili gerçeklere.

İsrail’in alan savunma sistemi Demir Kubbe’nin geliştirme süreci 2005 yılına kadar dayanıyor. Sistem 2011 yılında hizmete girdi ve başarısıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. ABD bu süreçte İsrail’e Demir Kubbe’nin geliştirilmesi için 1.7 milyar dolarlık takviye sundu. 2021 yılında bu bütçeye 1 milyar dolar daha eklendi. Hakikaten Hamas’ın saldırısı sonrası bir takviye paketi daha açıklandı.

Aynı ABD, Ukrayna’ya yardım paketini meclisten geçirememiş, güvenoyu için Ukrayna’ya yardımın paketten çıkarılması talep edilmişti. Tam ülke kapanmak üzereyken (ülke kapanmasında maaş ödemeleri vs. muhakkak bir mühlet donduruluyor) Ukrayna’ya yardım hususu paketten çıkarılmış ve ülke kapanmanın kıyısından dönmüştü. Birebir meclis İsrail hücumlarında yalnızca 1 saat içerisinde Ukrayna’ya gönderilmesi planlanan yardımdan kat ve kat daha fazlasını onayladı ve yardımlar yola çıktı. Yani ABD’nin bu bağlamda İsrail’e tam dayanak sunduğunu söyleyebiliriz.

İsrail’e Demir Kubbe şoku! Adeta delik deşik oldu!

Şimdi gelelim Demir Kubbe’nin nasıl tarumar olduğuna. Kubbe’nin muhakkak bir doyum noktası var. Hamas 5000 roket ile bu doyum noktasını aşarak savunma sisteminin isabet oranlarını yüzde 70’e kadar indirdi. Olağan kaidelerde bu oran yüzde 90’nın üzerinde. 5000 roketten yaklaşık olarak 1500 kadarı İsrail topraklarına düştü ve yüzlerce kişi ömrünü yitirdi.

Kısaca özetlememiz gerekirse bu sistem birkaç roket atıldığında epey verimli bir biçimde çalışmakta. Ama toplu bir akında çok fazla bahtı kalmıyor. Bu ortada Demir Kubbe’nin bir eşi gibisi daha yok. Bunu da anımsatmamız gerekiyor. Daha fazla bilgiyi üstteki görüntüde bulabilirsiniz.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar