Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaBilimJaponya Ay'a inişin neden başarısız olduğunu açıkladı! Yapay zekanın başı karışmış!

Japonya Ay’a inişin neden başarısız olduğunu açıkladı! Yapay zekanın başı karışmış!

Görünüşe nazaran Hakuto-R, Ay toprağına iniş hazırlığında tüm yavaşlama sürecini tamamlamayı başardı. Uzay aracı, yaklaşık 100 kilometre yüksekliğe ulaştığında iniş kadrolarını aktifleştirdi ve sırf 1 m/s’den daha düşük bir süratte hareket edene kadar yavaşlayabildi.

Bununla birlikte, yazılımı, yerden yaklaşık 5 kilometre yüksekte havada süzülürken ezkaza irtifasını sıfır olarak varsayım etmişti. Yani şimdi inmediği halde çoktan indiğini sanmış ve itiş sisteminin yakıtı bitene kadar yüzeye yakın çok yavaş bir süratle alçalmaya devam etmiş. ispace, uzay aracıyla tekrar temas kuramadı lakin hür düşüşe geçtiğine ve sonunda aya düştüğüne inanıyor.

Nasılı bu, pekala ya nedeni? Şirket, Hakuto-R’nin yazılımının irtifa varsayımı sorunu yaşamasının en muhtemel sebebinin, yazılımın başının karışması olduğunu düşünüyor. İniş yerine uçarken krater kenarı olduğu belirlenen büyük bir uçurumun üzerinden geçti. Uzay aracının yerleşik sensörü, yüksek topraktan geçtiğinde 3 kilometrelik bir yükseklik okuması aldı ve görünüşe nazaran bu, Hakuto-R grubunun evvelce belirlediği varsayımı yükseklik kıymetinden daha fazlaydı.

Japonya Ay’a inişin neden başarısız olduğunu açıkladı! Yapay zekanın başı karışmış!

Uzay aracının yazılımı ezkaza sensörün olağandışı bir kıymet bildirdiğini düşündü ve daha sonra irtifa ölçümlerini filtrelemeye devam etti. ispace, sensörle ilgili bir donanım sorunu olması durumunda bir güvenlik tedbiri olarak olağandışı irtifa ölçümlerini iniş aracına reddetme yeteneği geliştirdi. Fakat, Vazife 1 için geri tepti zira iniş sekansının simülasyonları, ay ortamını uzay aracının rotasına dahil edemedi. ispace, 2021’de kritik tasarım incelemesi tamamlandıktan sonra Hakuto-R’nin iniş alanını değiştirme kararı aldı.

Hakuto-R Mission 1, özel bir şirket tarafından yapılan birinci başarılı aya iniş ve genel olarak birinci Japon aya inişi olmaya hazırlanıyordu. Ay’a inmemiş olsa da ispace, vazifeden elde edilen dataları, sırasıyla 2024 ve 2025’te başlatılması planlanan Vazife 2 ve Misyon 3 için hazırlık inişlerini tasarlamak için kullanacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar