Cumartesi, Aralık 2, 2023
Ana SayfaBilimJaponya imkansızı başarmak üzere: Uzaydan dünyaya güç gönderecek!

Japonya imkansızı başarmak üzere: Uzaydan dünyaya güç gönderecek!

Japonya ve ülkenin uzay ajansı JAXA, onlarca yıldır uzaydan güneş gücü iletimini gerçekleştirebilmek ismine ağır bir çalışma içerisinde. Bu çalışmalar 2015 yılında bir kilometre taşı atlayarak, bilim insanları 1.8 kilovat enerjiyi kablosuz bir alıcıya 50 metreden daha fazla bir aradan aktarabilmişler. Bu güç ölçüsü bir elektrikli su ısıtıcısını çalıştırmak için kafiydi. Artık Japonya, bu teknolojiyi hayata geçirmeye bir adım daha yakın.

Nikkei’ye nazaran, Japonya’da bir kamu-özel işbirliği 2025 yılından itibaren uzaydan güneş gücü iletmeyi test etmeye başlayacak. 2009 yılından beri uzay tabanlı güneş gücü üzerine çalışan Kyoto Üniversitesi’nden Profesör Naoki Shinohara liderliğindeki grup, yörüngeye bir dizi küçük uydu yerleştirecekler. Bu uydular, topladıkları güneş gücünü yüzlerce mil uzaktaki yer tabanlı alıcı istasyonlara iletme misyonunu üstlenecekler.

Japonya imkansızı başarmak üzere: Uzaydan dünyaya güç gönderecek!

Yörünge güneş panelleri ve mikrodalga kullanarak Dünya’ya güç gönderme fikri birinci kere 1968’de ortaya atıldı. Bu tarihten itibaren, Çin ve ABD üzere birkaç ülke, bu fikrin peşinden giderek vakit ve para harcadılar. Yörünge güneş panelleri cazip bir seçenek zira potansiyel olarak sınırsız bir yenilenebilir güç kaynağı sunuyorlar. Uzayda bulunan güneş panelleri, günün hangi saati olursa olsun güç toplayabiliyor ve bulutların da etkisi olmadan, ürettikleri gücü mikrodalgalarla Dünya’ya iletebiliyorlar. Lakin, Japonya’nın yörünge güneş panellerini muvaffakiyetle kurması halinde bile, teknoloji hâlâ bilim kurgudan daha çok gerçeği yansıtıyor. Çünkü mevcut teknoloji ile 1 gigavat güç üretebilen bir sistem kurmanın maliyeti yaklaşık 7 milyar doları buluyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar