Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaBilimKağıt atıklarından ilaç üretmeye başladılar!

Kağıt atıklarından ilaç üretmeye başladılar!

Ancak The Conversation tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran ilaç şirketleri, otomotiv sanayisinden milyon dolar başına daha fazla ton karbondioksit muadili üretiyor. The Conversation ilaç dalının 2015’teki durumu hakkında “Hesaplamalarımıza nazaran ilaç pazarı, otomotiv dalından %28 daha küçük fakat %13 daha fazla çevreyi kirletiyor” diyor.

Neyse ki, Birleşik Krallık‘taki Bath Üniversitesi’nden bir küme bilim insanı, sanayinin çevreyi koruyabilmesi için bir yol bulmuş olabilir. ChemSusChem mecmuasında yayınlanan bir çalışmada takım, terebentin içinde bulunan bir bileşen olan β-pineni daha sonra parasetamol ve ibuprofen sentezlemek için kullandıkları farmasötik öncülere dönüştürmek için oluşturdukları bir süreci anlatıyor.

Kağıt atıklarından ilaç üretmeye başladılar!

Şu anda, bu ağrı kesicileri üreten birden fazla şirket, ham petrolden elde edilen kimyasal öncüleri kullanıyor. Bu ortada terebentin, kağıt sanayisinin yılda 350.000 metrik tondan fazla bir ölçekte ürettiği bir atık yan eser. Araştırmacılar terebentin ile beta blokerlerin öncüsü olan 4-HAP’ı, astım inhaler ilacı salbutamol’ü ve bir dizi mesken temizleyicisini sentezlemek için muvaffakiyetle kullandıklarını söylüyorlar.

Daha sürdürülebilir olmasının yanı sıra, grubun “biyo-rafineri” süreci, tüketiciler için daha düşük ilaç maliyetleri sağlayabilir zira terebentin, güç ve petrol fiyatlarını süratle yükseltebilecek birebir jeopolitik baskılara tabi değil. Bununla birlikte, mevcut haliyle sürecin kıymetli bir dezavantajı, terebentin ile ilaç üretmenin ham petrolden daha maliyetli olması. Ekip, tüketicilerin daha sürdürülebilir ilaçlar için biraz daha yüksek fiyatlar ödemeye istekli olabileceğini öne sürüyor, lakin dürüst olalım, biri hasta olduğunda yahut acı çektiğinde, rahatlamak için dahi olsa fazla ödeme yapmak birçok insanın yapmak isteyeceği son şey.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar