Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaBilimKopan Eli Yerine Bıçak Yerleştirilmiş Olan İskelet Bulundu

Kopan Eli Yerine Bıçak Yerleştirilmiş Olan İskelet Bulundu

Dünya genelinde devam eden arkeolojik kazılar her gün insanlık ve gezegenimiz hakkında ilginç keşifleri bizlere sunuyor. Geçtiğimiz günlerde de bu kazılar sebebiyle yeni bir keşfin yapıldığını ve dünyanın en eski insan fosillerinden birinin yaşının değiştiğini sizlere aktarmıştık. Şimdi de yine bir arkeolojik kazı yoluyla oldukça ilginç bir keşfe imza atıldı.

Journal of Anthropological Sciences isimli akademik dergide yayımlanan bir araştırmaya göre, 2018’de arkeologlar tarafından İtalya’nın kuzeyinde bir iskelet keşfedildi. Orta Çağ’dan kalma olduğu belirtilen bu iskelette ise ilginç bir durum vardı. Bilim insanları; sağ eli olmayan bu adamın, koluna bağlı bir bıçakla hayatını geçirdiğini buldu.

Ampütasyondan sonra uzun bir süre hayatta kalmayı başardı

Ulaş Utku Bozdoğan: Kopan Eli Yerine Bıçak Yerleştirilmiş Olan İskelet Bulundu 1

Söz konusu iskeletin İtalya’nın kuzeyinde yer alan Longboard nekropolünde keşfedildiği ve milattan sonra 6 ila 8. yüzyıllarına ait olduğu ifade edildi. Uzmanlara göre 40-50 yaşları arasında olduğu belirlenen bu adamın sağ ön kolunun yarısı kesilmiş durumdaydı. Araştırmacılar, bu uzvun oluşan bir kaza veya savaştan kalan bir yaralanma sonucu ampute edilmiş olabileceğini öne sürdü.

Yapılan incelemeler sonucunda da iskelette bir protez sonucu oluşmuş olan biyomekanik izlere ve baskılara rastlandı. Ayrıca adamın dişlerinde de aşınma gözlemlendiği; bunun da protezi tutan kayışları sıkarken oluşmuş olabileceği aktarıldı. Arkeologlar da adamla birlikte keşfedilen bıçağın protez olarak kullanılmış olabileceğini ifade etti. İskeletin omzundaki ‘C’ şeklindeki kemik çıkıntısının (muhtemelen dişleri ile protezi sıkarken oluştu), keşfedilen bir tokanın ve deri olduğu tahmin edilen organik bir maddenin de bu hipotezi desteklediği aktarıldı.

Uzmanlar, iskeletin kolsuz kaldıktan sonra uzun bir süre hayatta kalmasının da bu ihtimali güçlendirdiğini sözlerine ekliyor. Bunun yanı sıra Longboard toplumunun ‘savaşçı’ ruhunun bu olaya neden olmuş olabileceği; yani el yerine bıçak kullanımının kültürel olarak türetilmiş olabileceği vurgulanıyor. Araştırmacılar da bu durumla ilgili, “Bu Longboard erkeği antibiyotik öncesi dönemde ampütasyondan sonra kayda değer bir süre hayatta kalmış. Kültürel etkilerden ortaya çıkan bu protez sayesinde oluşan bu durum da o toplumdaki aile şefkatinin, insan canına verilen değerin nasıl olduğunu gözler önüne seriyor.”

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar