Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaBilim"Mağara patlamış mısırı" ile kaplı Altamura Adamı'nın sırrı çözüldü

“Mağara patlamış mısırı” ile kaplı Altamura Adamı’nın sırrı çözüldü

1993 yılında, güney İtalya’da Altamura’daki bir mağarada garip bir görünüm ile karşılaşıldı. Bir obruk tarafından oluşturulan Lamalunga mağarasının içinde, bir kayanın içine gömülmüş halde, neredeyse eksiksiz bir insan fosilleşmiş iskeleti yer alıyordu.

Bunun yanı sıra, kalıntılar “mağara patlamış mısırı” olarak da tanımlanan bir halde, kemiklerin her yeri küçük nokta gibisi izler ile kaplıydı. “Patlamış mısır” görünümü, kalsitin yağmur suyunda çözünmesinin akabinde mağara tabanının yüzeyinde yahut yüzeyde ne varsa onun üzerinde birikmesi ile çarçabuk açıklanabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları fizik bilimcisi Lee-Gray Boze, “How Stuff Works” ile yaptığı görüşmede “Mağara patlamış mısırı ekseriyetle mağaranın su yüzeyinde akabileceği ıslak alanlarda meydana gelir” dedi ve devam etti: “Bazı değerli istisnalar dışında, en uzun mağara sistemlerinin birden fazla daha kuru olma eğilimindedir ve bu kuru alanlar daha az süslü olma eğilimindedir. Lakin, ıslak alanlarda, çoklukla ıslak bir ortam ve hava akışını gösteren mağara patlamış mısırı yaygın bir özelliktir. Öbür yaygın ortamlarda damlayan sular bulunabilir; burada damlalar, damlama bölgelerinin etrafındaki bir alanda patlamış mısırın oluşmasına neden olabilir.

Patlamış mısır manzarası, bir araştırma grubun adamın mümkün vefat nedenini keşfetmesine de yardımcı oldu.

Şinasi Kaya: &Quot;Mağara Patlamış Mısırı&Quot; Ile Kaplı Altamura Adamı'Nın Sırrı Çözüldü 1

Bedeni inceleyen bir grup, “bazı galerilerde bulunan fauna kalıntıları, çoklukla mağaranın çöküntü alanlarında birikmiş izole kemikli ögelerdir, bu da bunların su ile taşındıklarını ve dağıldıklarını düşündürmektedir” dedi ve ekledi: “Büyük ölçüde temsil edildiği ve küçük bir alanda ağırlaştığı göz önüne alındığında, insan iskeletinde durum bu türlü değildi. Bu nedenle, iskeletin mevtten ve bedenin çürümesinden sonra bulunduğu yere çöktüğünü varsayabiliriz.

Ekip, adamın muhtemelen bir obruğa düştüğüne ve sıkışıp kaldığına inanıyor. Orada, patlamış mısırla kaplanmadan ve bilim insanları tarafından yüz bin yıl sonra keşfedilmeden evvel muhtemelen açlıktan yahut susuzluktan öldü. Lakin Altamura adamının hala birkaç sürprizi bulunuyordu.

İskelet, rahatsız edilirse onarılamaz bir hasara sebep olunabileceği için olduğu yerde bırakıldı ve bilim insanları, yerinde müşahedeler ve oburlarının fotoğraflarıyla cesedi incelemeye başladı. İskeletten alınan bir örnek (kürek kemiğinin bir parçası) tahlil edildiğinde, daha evvelki teorileri destekleyen biçimde bunun bir Homo sapiens değil, 128.000 ile 187.000 yıl ortasında hayatını kaybetmiş olan bir Neandertal olduğunu belirleyebildiler.

2020’de öbür bir takım tarafından adamın dişlerinin daha detaylı tahlili, dişlerde aşınma buldu ve şanssız vefatı sırasında, yaşlı olmasa da bir yetişkin olduğunu önerdi.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar