Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaBilimMatrix gerçek mi oluyor? Robotlar birinci kere isyan etti! Tarihi olay!

Matrix gerçek mi oluyor? Robotlar birinci kere isyan etti! Tarihi olay!

Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco şehri, daha önce hiç görülmedik bir olaya ev sahipliği yaptı. Akşam saatleri gerçekleşen olayda, otonom ticari taksi markası olarak bilinen Cruise şirketine ait bir taksi, sebepsiz yere işlek bir caddenin ortasında kontak kapattı.

Henüz bu aracın neden durduğu çevre sakinleri ve diğer araç sürücüleri tarafından anlaşılamamışken, aynı firmaya ait 4 otonom araç daha gelerek aynı bölgede kontak kapatınca, yol tamamen trafiğe kapanmış oldu.

Matrix gerçek mi oluyor? Robotlar ilk defa isyan etti! Tarihi olay!

Çevreden geçenlerin tüm müdahale ve uygulama üzerinden taksileri aktif etme çabalarına rağmen sonuç alınamayınca çare, konuyu taksilerin geliştirici şirketi olan Cruise ile iletişime geçilmesi oldu. Hemen uzaktan bağlantı yöntemiyle yolu kapayan 5 otonom ticari taksiye müdahale eden Cruise mühendisleri, bu sayede yolu ve trafiği tekrar açmış oldu. Araçlar ise gerekli düzenlemelerin yapılması ve arızanın tespit edilebilmesi için genel merkeze çekildi.

Normal şartlar altında sadece müsait buldukları yere park ederek yolcu bekleyen ve bugüne kadar böylesi bir olaya hiç karışmayan otonom araçların, 5’inin birden aynı bölgede aynı hatayı vermesinin sebebinin ne olduğu merak edilirken, şu ana kadar araçların sahibi olan Cruise şirketinden yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor.

Ancak sebep her ne olursa olsun otonom araçlar tarafından gerçekleştirilen bu hareket, komplo teorisyenleri tarafından “robotların ilk isyanı” olarak isimlendirildi.

Kaynak:  Teknolojioku

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar