Salı, Haziran 25, 2024
Ana SayfaOtomobilMercedes-Benz, Artık Bayilerde Araba Satmayacak

Mercedes-Benz, Artık Bayilerde Araba Satmayacak

Almanya merkezli otomotiv devi Mercedes-Benz, Türkiye’de ilk niteliğinde olan -Togg hariç- yeni bir dönem başlattı. Marka, artık bayilerinden araba satışlarını durdurdu. Mercedes-Benz, bunun yerine internet sitesi üzerinden araç satışı yapacak. Yani Amazon, Hepsiburada veya Trendyol gibi mecralardan ürün alır gibi sıfır otomobil satın alınacak. Bunun tüketiciler adına bazı avantajları da olacak. Gelin Mercedes-Benz’in yeni satış yöntemine yakından bakalım.

Mercedes-Benz’in “Acenta Modeli” olarak isimlendirdiği ve bir süredir de çeşitli ülkelerde devreye aldığı satış sistemi, bayi işlevini ortadan kaldırıyor. Vatandaş artık bir Mercedes-Benz satın almak isterse, şirketin internet sitesini kullanarak araçlarla ilgili tüm detaylara ulaşabilecek. Araç, çevrimiçi ortamda satın alındıktan sonra vatandaşın istediği yerde teslimat gerçekleştirilecek. İşte bayiler de tam olarak burada devreye girecek. Mercedes-Benz bayileri, artık sadece araç teslimatları ve servis işlemleriyle ilgilenecek.

Online satış sisteminin iki büyük avantajı var: Türkiye’nin her yerinde aynı fiyat olacak ve karaborsa engellenecek!

Meral Erden: Mercedes-Benz, Artık Bayilerde Araba Satmayacak 1

Mercedes-Benz’in yeni satış sistemi, tüketiciler için önemli avantajlar sağlayacak. Bu avantajlardan ilki, tüm Türkiye’de sabit fiyat sunulacak olması. Yani bayiden bayiye fiyat değişimi gibi bir durum olmayacak. Bir başka avantaj ise -ki bize göre en önemlisi- karaborsanın önüne geçilmiş olacak. İnternet üzerinden stok sayısını görecek olan vatandaş, “araba bulamazsam” endişesine kapılmayacak. Parayı veren, sıfır model Mercedes-Benz’in sahibi olacak.

Satış süreci Mercedes-Benz Türkiye tarafından gerçekleştirilecek

Meral Erden: Mercedes-Benz, Artık Bayilerde Araba Satmayacak 3

Sıfır model Mercedes-Benz’lerin satış süreci, artık şirketin kendisi tarafından sürdürülecek. Vatandaş, satış sözleşmesi gibi süreçleri internet üzerinden gerçekleştirecek. Mercedes-Benz bayileri ise sadece plaka ve tescil işlemlerine aracılık edecek. Vatandaş, araçla ilgili işlemleri tamamladıktan sonra hangi şehirden teslim almak istiyorsa oradan alacak. Satın alma sırasında acente seçimi tüketici tarafından yapılacak.

Otomotiv dünyasında online satışlar, Türkiye’de ilk kez gerçekleşmiyor. Geçmişte Peugeot (408 için) başta olmak üzere birkaç marka daha online satış sistemini devreye aldı. Ancak bunlar genelde tek bir model üzerineydi. Mercedes-Benz’in farkı, tüm satışların online ortama alınması açısından bir ilk olacak. Mercedes-Benz’in açıklamasına göre Acenta Modeli, 15 Mayıs itibarıyla dileyen herkes tarafından kullanılabilecek.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar