Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaOtomobilMercedes yeni yarı elektrikli kamyon modelini tanıttı

Mercedes yeni yarı elektrikli kamyon modelini tanıttı

Mercedes-Benz, eActros 600 ismini verdiği uzun aralık elektrikli kamyonunu tanıttı. Bu yeni elektrikli kamyona gücünü veren üç batarya paketi, toplamda 621kWh kapasiteye sahip. 500km’lik menzili ile eActros 600 MESKEN, Tesla Semi için önemli bir rakip olarak görülüyor.

Mercedes eActros 600, tasarım ideolojisinde kıvrımlı ve aerodinamik bir tarz benimsemiştir. A sütunlarında hava yönlendiricileri ve alt gövde panelleri ile bu elektrikli kamyonda rüzgar direnci minimize edilmiştir. Bilhassa tasarlanmış geniş kabini ile şoför ve mürettebat için konfor ön planda tutulmuştur. Kamyonun ön kısmında matris LED farlar göze çarpıyor.

Taşımacılık işleri için sürdürülebilir bir tahlil olan eActros 600, Mercedes müşterilerinin uzun aralıklı seyahatlerini rahatlıkla kapsayabilecek bir menzile sahiptir. Sadece seyahat başlangıç ve bitiş noktalarında şarj altyapısına gereksinim duyan bu kamyona, ayrıyeten orta molalarda da şarj olma imkanı sağlanıyor. Böylelikle, eActros, bir gün içerisinde 1.000km’den fazla ara kat edebiliyor ve 22 tonluk taşıma kapasitesi ile işleri kolaylaştırıyor.

Mercedes yeni yarı elektrikli kamyon modelini tanıttı

Mercedes, eActros 600 EV’nin içten yanmalı motorlu modeli kadar güçlü olduğunu ve 1.2 milyon km’ye kadar bir toplam kilometre yapabileceğini belirtiyor. Ayrıyeten, pilin sıhhat durumunun 10 yıllık kullanım sonrasında bile %80 düzeyinde kalacağını söz ediyor. Şarj kapasitesi 400 kW olan kamyona, daha sonra megavat düzeyinde şarj opsiyonu da sunulacak. 800V elektrik aksı ile donatılmış bu model, iki elektrik motoruna ve 805 beygir gücünde tepe çıkışa sahiptir.

EActros 600EV, dizel kardeşinin 2,5 katı fiyatına sahip olmasına rağmen, uzun vadede daha fazla karlılık vaat ediyor. Tesla Semi ile rekabet edebilecek bu yeni modelin daha ayrıntılı tahlili, her iki modelin de piyasaya sürülmesinin akabinde yapılacaktır.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar