Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaBilimMeta, Kanada'da Instagram ve Facebook'taki haberlere erişimi sonlandıracak

Meta, Kanada’da Instagram ve Facebook’taki haberlere erişimi sonlandıracak

Meta’dan yapılan açıklamada, Kanadalıların, Facebook ve Instagram’daki haberlere erişimine son verilerek, toplumsal medya platformlarında paylaşılan haber metinleri için medya kuruluşlarına gelir ödemeyi zarurî kılan C-18 maddesine uyulacağı belirtildi.

The National Post’un haberine nazaran, haber içeriklerini kaldırması halinde yasaya karşı yükümlülüğü kalmayan Meta ile tıpkı prosedürü izlemesi durumunda Google’dan görüntülenebilen haberlerin de Kanadalılar için kısıtlanabileceği düşünülüyor.

Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriquez, yasanın şimdi yürürlüğe girmediğini ve Meta’nın yasaya karşı şimdi bir yükümlülüğü bulunmaması nedeniyle haber içeriklerine erişimi kesmesine gerek olmadığını vurguladı.

Rodriquez, büyük toplumsal medya platformlarının kelam konusu ödemeyi yapmasının, Kanadalıların haklarının korunması hasebiyle kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Kanada Senatosunun dün onayladığı tasarı, İngiliz Kraliyet Temsilcisi Kanada Genel Valisi’nin onayının akabinde yasalaşacak ve 6 ay içinde yürürlüğe girecek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar