Pazartesi, Mayıs 27, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaMeta'nın yeni yapay zeka dayanaklı lisan modeli 4000 lisanı tanıyabiliyor!

Meta’nın yeni yapay zeka dayanaklı lisan modeli 4000 lisanı tanıyabiliyor!

Kamuya duyurulan öbür yapay zeka projelerinin birden fazla üzere, Meta da bugün lisan çeşitliliğini müdafaaya yardımcı olmak ve araştırmacıları temellerini geliştirmeye teşvik etmek için açık kaynaklı MMS. Şirket, “Bugün, araştırma topluluğundaki öbür şahısların çalışmalarımızı geliştirebilmesi için modellerimizi ve kodlarımızı herkese açık bir halde paylaşıyoruz” diye yazdı. “Bu çalışma sayesinde, dünyadaki inanılmaz lisan çeşitliliğini korumak için küçük bir katkı yapmayı umuyoruz.”

Konuşma tanıma ve metinden konuşmaya modelleri, tipik olarak, eşlik eden transkripsiyon etiketleriyle birlikte binlerce saatlik ses eğitimi gerektiriyor. Lakin model, endüstrileşmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmayan ve birden fazla önümüzdeki on yıllarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan lisanlar için Meta’nın da dediği üzere “bu bilgiler basitçe mevcut değil”.

Meta’nın yeni yapay zeka takviyeli lisan modeli 4000 lisanı tanıyabiliyor!

Meta, ses bilgilerini toplamak için alışılmadık bir yaklaşım kullandı: çeviri edilmiş dini metinlerin ses kayıtlarından yararlanmak. Şirket, “İncil üzere birçok farklı lisana çevrilmiş ve çevirileri metin tabanlı lisan çevirisi araştırması için geniş çapta incelenmiş dini metinlere yöneldik” dedi. “Bu çeviriler, bu metinleri farklı lisanlarda okuyan bireylerin halka açık ses kayıtlarına sahip.” İncil’in etiketlenmemiş kayıtlarını ve misal metinleri birleştiren Meta’nın araştırmacıları, modelin mevcut lisanlarını 4.000’in üzerine çıkardı.

Meta ayrıyeten “Ses kayıtlarının içeriği dini olsa da, tahlilimiz bunun modeli daha fazla dini lisan üretmeye yönlendirmediğini gösteriyor” diye yazdı. “Bunun, konuşma tanıma için büyük lisan modellerine (LLM’ler) yahut diziden diziye modellere kıyasla çok daha kısıtlı olan bağlantıcı bir zamansal sınıflandırma (CTC) yaklaşımı kullanmamızdan kaynaklandığına inanıyoruz.” Ayrıyeten, dinî kayıtların birçoklarının erkek konuşmacılar tarafından okunmasına karşın, bu da bir erkek önyargısı yaratmadı: bayan ve erkek seslerinde eşit derecede yeterli performans gösteriyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar