Pazar, Nisan 21, 2024
Ana SayfaSosyal MedyaFacebook'un başı önemli manada dertte! Bu nasıl ceza?

Facebook’un başı önemli manada dertte! Bu nasıl ceza?

Uzun bir soruşturmanın akabinde yetkililer, toplumsal ağın AB vatandaşlarının datalarını ABD merkezli sunuculara taşıma uygulamasının bloğun temel dijital kapalılık kurallarını ihlal ettiğini tespit etti. İrlanda Data Muhafaza Komitesi yaptığı açıklamada, Meta’nın mümkün yasal mahzurları ele almaya çalıştığını, lakin bu düzenlemelerin Birlik’teki “veri bahislerinin temel hak ve özgürlüklerine yönelik riskleri ele almadığını” söyledi.

Bu, AB vatandaşlarının özel datalarının Big Tech tarafından nasıl ele alındığını inceleyen on yıldan uzun müddettir devam eden bir soruşturmanın son etabı. Basitçe söylemek gerekirse, Avrupa mahremiyet yasasının, bilhassa ferdî haklara odaklanıldığında, Amerikan muadilinden çok daha sıkı olduğu düşünülmektedir.

Facebook’un başı önemli manada dertte! Bu nasıl ceza?

Ancak dünyanın her yerinde sunucuları olan rastgele bir büyük teknoloji şirketi, fazla efor harcamadan bilgileri bir sunucudan başkasına taşıma yeteneğine sahiptir. Bu, bir AB vatandaşının bilgilerinin, bu tıp katı zımnilik maddelerinin geçerli olmadığı ABD’ye gönderilerek müdafaasız hale gelebileceği manasına gelir.

Kararın bir modülü olarak İrlanda Bilgi Müdafaa Komitesi, Meta’ya önümüzdeki beş ay içinde AB vatandaşlarının bilgilerinin ABD’ye gelecekteki data transferlerini askıya alma talimatı verdi. Ayrıyeten, önümüzdeki altı ay içinde AB vatandaşlarının datalarının ABD sunucularında işlenmesi de dahil olmak üzere operasyonlarını GDPR ile “uyumlu” hale getirmek için çalışmak zorunda kalacak. Bununla birlikte, bu bilgi akışlarına sağlam bir halde müsaade vermek için yeni bir çerçeve üzerinde muahedeye çalıştıkları için, bu muhtemelen AB ile ABD arasındaki daha geniş bir siyasi müzakerenin bir sonucu olarak temyiz edilecek ve ertelenecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar