Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaYazılımMicrosoft bir efsanenin daha fişini çekiyor!

Microsoft bir efsanenin daha fişini çekiyor!

WordPad, Microsoft’un Windows 95 ile bir arada kullanıcılara sunduğu bir metin düzenleyiciydi. Bu yazılım, kullanım kolaylığı ve sade yapısıyla birçok Windows kullanıcısının günlük metin düzenleme süreçleri için başvurduğu bir araç haline geldi. RTF, DOC, ODT üzere tanınan evrak formatlarını destekleyen bu metin düzenleyici, neredeyse otuz yıl boyunca kullanıcılara hizmet verdi. Lakin tüm yazılımlar üzere WordPad de vakitle yerini daha gelişmiş yazılımlara bırakacak üzere görünüyor.

Microsoft’un yayınladığı resmi dokümana nazaran, WordPad’in geliştirilmesi durduruldu. Yani bu metin düzenleyici için artık yeni özellikler yahut güncellemeler beklenmemeli. Bunun yanı sıra, gelecek devirlerde Windows güncellemeleriyle bu yazılımın işletim sisteminden büsbütün kaldırılacağı da belirtildi. Microsoft’un bu kararının akabinde, kullanıcıların varlıklı metin dokümanları için Microsoft Word’ü, düz metin evrakları için ise Not Defteri’ni kullanmaları tavsiye edildi.

Microsoft bir efsanenin daha fişini çekiyor!

Bu değişiklikle birlikte Not Defteri’nin, temel metin düzenleme muhtaçlıkları için kâfi olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa yakın vakitte eklenen sekmeli arayüz ve otomatik kayıt üzere özelliklerle Not Defteri’nin kullanımı daha da kolaylaştı. Microsoft Word ise, daha ayrıntılı metin düzenleme muhtaçlıkları olan kullanıcılar için ülkü bir seçenek olarak duruyor.

Microsoft’un WordPad kararının, kullanıcıların metin düzenleme gereksinimlerine daha uygun tahliller sunma hedefi taşıdığı aşikâr. Gelişen teknoloji ve yazılım dünyasında, bazen eski yazılımların yerini daha gelişmiş ve kullanıcı dostu yazılımların alması kaçınılmaz oluyor. WordPad, birçok kullanıcının yıllarca memnuniyetle kullandığı bir yazılım olmasına karşın, artık yerini yeni jenerasyon yazılımlara bırakma vakti geldi. Kullanıcılar ise bu değişiklikle birlikte metin düzenleme gereksinimlerine daha uygun ve çağdaş araçlara erişim sağlamış olacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar