Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaYazılımMicrosoft çok kritik bir karara imzasını attı! Ofis kullanıcıları sonlanabilir

Microsoft çok kritik bir karara imzasını attı! Ofis kullanıcıları sonlanabilir

Şirketin atılımı, on yılı aşkın bir müddettir düzenleyicilerle ilgili en kıymetli kaygılarını ele alırken, resmi bir AB antitröst soruşturmasının önüne geçmeye çalışıyor.

FT’nin kaynakları, şirketlerin eninde sonunda Teams konseyi olsun yahut olmasın Office’i satın alabileceklerini söylüyor, “ancak bunun nasıl yapılacağına ait düzenek belirsizliğini koruyor.” AB düzenleyicileriyle müzakerelerin devam ettiği ve “bir muahedenin kesin olmadığı” bildiriliyor. Microsoft, FT’ye şunları söyledi: “Büyük bir teknoloji şirketi olarak AB’deki sorumluluklarımızın farkındayız. Soruşturmasında komiteyle işbirliği yapmaya devam ediyoruz ve kurulun telaşlarını gideren ve müşterilere uygun hizmet öneren pragmatik tahlillere açığız.”

Artık Salesforce’a ilişkin olan rakip uzaktan çalışma platformu Slack, 2020’de AB düzenleyicilerine şikayette bulunmuş ve yetkililerden Microsoft’tan Teams’i her yerde bulunan Office paketinden farklı satmasını istemişti. Slack’in baş hukuk müşaviri o sırada “AB’den tarafsız bir hakem olmasını, gerçekleri incelemesini ve maddeyi uygulamasını istiyoruz” demişti.

Microsoft çok kritik bir karara imzasını attı! Ofis kullanıcıları sinirlenebilir

Microsoft, on yıl içinde birinci düzenleyici problemleriyle karşı karşıya. Şirket, 2009 yılında Avrupa Komitesi ile Avrupalı müşterilere bir web tarayıcısı seçeneği sunmayı kabul ederek bir mutabakata vardı; daha sonra buna dengeli bir halde uymadığı için 2013 yılında 561 milyon euro para cezasına çarptırıldı. Doğal ki, en ünlü antitröst sarsıntısı, milenyumun başında, başlangıçta iki şirkete bölünmeye zorlandığında, daha sonra bir temyiz mahkemesi tarafından bozulan bir kararla gelmişti.

Microsoft ve ABD Adalet Bakanlığı, API’leri üçüncü taraf geliştiricilerle paylaşmak ve bilgisayar üreticilerinin eserlerine Microsoft dışı yazılımlar yüklemesine müsaade vermek üzere kısıtlamaları kabul ederek 2001 yılında anlaşmışlardı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar