Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaYazılımİngiltere’den Microsoft’a büyük darbe: 69 milyar dolarlık satın alım engellendi!

İngiltere’den Microsoft’a büyük darbe: 69 milyar dolarlık satın alım engellendi!

İnanç Can Çekmez: İngiltere’den Microsoft’a Büyük Darbe: 69 Milyar Dolarlık Satın Alım Engellendi! 1 Microsoft‘un Activision Blizzard‘ı satın alma teklifi, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) tarafından engellendi. Aylarca süren soruşturmanın akabinde düzenleyici kurum, bugün 69 milyar dolarlık mutabakatla ilgili en son raporunu yayınladı ve “hızla büyüyen bulut oyun pazarının geleceğini değiştireceği ve önümüzdeki yıllarda Birleşik Krallık’taki oyuncular için daha az yenilik ve daha az seçeneğe yol açacağı” telaşıyla muahedeyi engellediğini açıkladı.

Microsoft ve Activision Blizzard mutabakatının kazananı Sony

Alınan karar Microsoft’un satın alma sürecini gerçekleştirme uğraşında şimdiye kadarki en kıymetli gelişme. Birleşik Krallık düzenleyici kurumu, AB ve ABD ile birlikte mutabakatın yazgısını belirlemede en tesirli kurumlardan biri olarak görülüyor.

İnanç Can Çekmez: İngiltere’den Microsoft’a Büyük Darbe: 69 Milyar Dolarlık Satın Alım Engellendi! 3 ABD’de Federal Ticaret Komisyonu, rekabet dertleri nedeniyle muahedeyi engellemek hedefiyle Microsoft’a dava açmıştı. AB ise halen soruşturmaya devam ediyor. Öte yandan Microsoft, CMA’nın kararına itiraz edeceğini doğruladı. İngiltere, satın alım sonrasında Microsoft’un büyüyen bulut oyun pazarında çok güçlü olacağının altını çiziyor. Firmanın halihazıda bulut oyun hizmetlerinde güçlü bir pozisyona sahip olduğu, Microsoft’un Activision’ın oyunlarını kendi bulut oyun hizmetine özel hale getirmeyi ticari açıdan yararlı bulacağı yayınlanan raporda öne çıkarılıyor.

CMA, Microsoft’un global bulut oyun hizmetlerinin yaklaşık yüzde 60 ila 70’ini denetim ettiğini ve Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft üzerindeki denetimin eklenmesi Microsoft’a bulut oyun pazarında kıymetli bir avantaj sağlayacağını iddia ediyor. Öte yandan Sony, en başından beri bu mutabakata büsbütün karşı. Ve görünüşe nazaran Sony, bu cepeden zaferle ayrıldı.

Microsoft karara itiraz edecek

Microsoft Başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada şirketin CMA’nın kararından dolayı “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi ve temyize gideceklerini belirtti: “Bu satın alma sürecine olan bağlılığımız tamdır ve temyize gideceğiz. CMA’nın kararı rekabet kaygılarını gidermek için pragmatik bir yolu reddediyor ve Birleşik Krallık’ta teknoloji inovasyonu ve yatırımını caydırıyor. Activision Blizzard’ın tanınan oyunlarını 150 milyon aygıtta daha kullanılabilir hale getirmek için halihazırda kontratlar imzaladık ve bu mutabakatları yasal tahlillerle güçlendirmeye kararlıyız.”

Microsoft, Activision’a borçlu çıkabilir

İnanç Can Çekmez: İngiltere’den Microsoft’a Büyük Darbe: 69 Milyar Dolarlık Satın Alım Engellendi! 5 Activision, temyiz için Microsoft ile birlikte çalışacağını söyledi ve CMA’yı “Birleşik Krallık vatandaşlarına kötülük yapmakla” eleştirdi. Öte yandan artık öbür düzenleyici kurumlarda ve Microsoft’un temyiz çabasında olacak. Microsoft’un CMA itirazı başarısız olursa yahut başka düzenleyicilerden onay alamazsa, Activision’a ayrılma fiyatı olarak 3 milyar dolar borçlu olacak.

Suudi Arabistan, Brezilya, Şili, Sırbistan, Japonya ve Güney Afrika’daki düzenleyici kurumların tümü muahedeyi onayladı. AB, 22 Mayıs‘a kadar bir karar verecek. Microsoft ayrıca ABD‘deki Federal Ticaret Kurulu’nun incelemesi altında. Kritik bir duruşma 2 Ağustos’ta yapılacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar