Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaYazılımMicrosoft, Karma Gerçeklik Oyunlarını ve Uygulamalarını Windows'a Getiren Platformun Fişini Çekiyor

Microsoft, Karma Gerçeklik Oyunlarını ve Uygulamalarını Windows’a Getiren Platformun Fişini Çekiyor

Microsoft, 2017 yılında karma gerçeklik alanında iddialı olmak için Windows Mixed Reality isimli platformunu duyurmuştu. Ancak şirket, bugün 6 yılı aşkın süredir kullanımda olan platformun fişini çekme kararı aldığını duyurdu.

Şirket, “Kullanımdan Kaldırılan Windows Özellikleri” listesine Mixed Reality’yi de ekledi. Açıklamada platformun, Windows’un gelecekteki bir sürümünde kaldırılacağı aktarıldı.

Microsoft, son zamanlarda VR tarafında küçülmeye gidiyordu

Ulaş Utku Bozdoğan: Microsoft, Karma Gerçeklik Oyunlarını Ve Uygulamalarını Windows'A Getiren Platformun Fişini Çekiyor 1

Meta ve HTC gibi rakiplere karşı olarak çıkarılan Windows Mixed Reality, sanal gerçeklik alanındaki oyunlara, uygulamalara ve diğer deneyimlere yönelik bir portal görevi gören bir platformdu.  Yani kısacası Windows için bir VR ekosistemiydi. Microsoft HoloLens de dahil Acer, Dell, Lenovo, Asus, HP ve Samsung gibi farklı şirketlerin karma gerçeklik gözlükleri de Windows Mixed Reality desteğine sahipti.

Microsoft’un son zamanlarda sanal ve karma gerçeklik departmanlarında küçülmeye gidiyordu. Geçen ocak ayında 10 bin kişiyi işten çıkarmıştı. Bunun büyük bir bölümü de karma gerçeklik projelerindendi. Windows Mixed Reality ile ilgili kararın nedeni açıklanmadı ancak bu küçülmenin bir parçası olduğunu tahmin edebiliriz. Teknoloji devi muhtemelen platformdan istediğini elde edemedi.

Tabii ki şirketin tamamen VR tarafını bıraktığını söyleyemeyiz. Hâlen birçok büyük proje devam ediyor. Microsoft Teams’e kullanıcıların sanal ortamlarda buluşabileceği 3 boyutlu görüşmeler getirecek Microsoft Mesh de dahil bir dizi VR uygulaması hâlen geliştiriliyor.

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar