Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaYazılımGoogle'ın çok eyaletli dava muahedesi 700 milyon dolara mal olacak

Google’ın çok eyaletli dava muahedesi 700 milyon dolara mal olacak

Google bu dava için, 700 milyon dolar ceza ödeyeceğini ve Play Store’da hayli küçük değişiklikler yapacağını duyurdu.

Google, bu fiyatın 630 milyon dolarını, Google Play’deki uygulamalar yahut uygulama içi satın alma süreçleri için (vergiler, avukat fiyatları vb. hariç) fazla ödeme yapmış olabilecek tüketicilere dağıtacak.

Diğer değerli değişiklik ise Google’ın, Google’ın abonelikler ve gibisi mevzulardaki Play Store fiyatlarından kaçınmak için geliştiricilerin tüketicileri yan yüklemeye yönlendirmesine müsaade vermesi gerekmesi. Bunu, kullanıcıları birinci defa direkt web’den uygulama indirmenin muhtemel riskleri hakkında bilgilendiren güncellenmiş bir lisan aracılığıyla yapacak. Lakin The Verge tarafından tespit edilen muahede metnine nazaran bu hareketler, yandan yükleme için yedi yıl ve güncellenen lisan için beş yıl ile hudutlu olacak.

Google’ın çok eyaletli dava muahedesi 700 milyon dolara mal olacak

Şirketin bu değişiklikleri sadece maksimum beş yahut altı yıl (uygulamaları indirmek için alternatif yollar için yedi yıl) yapması gerekecek. Öteki bir deyişle, bu noktadan sonra yan yüklemelere yahut üçüncü taraf uygulama mağazalarına erişimi kesebilir yahut ortalama tüketicinin seçeneği bulmasını zorlaştırabilir.

Ödeme toplamı, Google’ın cirosunun çok küçük bir kısmını temsil ediyor ve öteki kurallar, Google’ın halihazırda yaptıklarına nazaran nispeten küçük değişiklikler. Tıpkı vakitte bu ayın başında Google’a karşı açtığı davayı kazanan Epic Games’i de içermiyor (Google itiraz etme kelamı vermişti).

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar